کمی با علل و روش‌های درمان زخم بستر آشنا شوید

درمان زخم بستر

زخم‌ بستر به زخم‌هایی اطلاق می‌شود که موجب آسیب رسیدن به پوست و بافت زیرین آن و بر اثر فشار طولانی‌مدت روی پوست ایجاد می‌شود. این دسته از زخم‌ها اغلب روی نواحی استخوانی نظیر پاشنه، مچ پا، باسن و استخوان دنبالچه به وجود می آیند. بررسی علل و راه‌های درمان زخم بستر یکی از مسائلی است که بیماران باید به آن توجه داشته باشند.

این زخم‌ها بر اثر دلایل مختلفی ایجاد می‌شوند و هر کدام اثرات خاص خود را دارند. اغلب آنها از طریق درمان‌های مختلف بهبود می‌یابد. اما ممکن است برخی از آنها هیچگاه به طور کامل بهبود پیدا نکنند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از ابتلا، از دلایل آن اطلاع پیدا کنید و در صورت ابتلا از درمان‌های مناسب برای بهبودی استفاده کنید.

در همین راستا در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این موارد بپردازیم. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زخم‌های بستر هستید، بهتر است تا پایان با ما همراه باشید.

زخم بستر چیست؟

در ابتدا بهتر است به صورت اجمالی به بررسی این دسته از زخم‌ها بپردازیم. زخم‌های بستر به زخم‌هایی گفته می‌شود که موجب تغییرات غیر معمول در رنگ یا بافت پوست می‌شود. در این نواحی اغلب تورم و چرک مشاهده می‌شود. شدت این زخم‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و اگر در مراحل نخستین نسبت به درمان آن اقدام شود، بهبود می‌یابد.

برخی از افراد اغلب بیشتر در معرض ابتلا به این دسته از زخم‌ها قرار دارند. به همین دلیل بهتر است اقدامات پیشگیرانه لازم را در جهت جلوگیری از ابتلا به آن انجام دهند.

روش‌های درمان زخم

پزشکان ممکن است از راه‌های متفاوتی برای درمان زخم بستر استفاده کنند. متخصصان اغلب با بررسی موارد مختلف زخم را بررسی می‌کنند و بهترین روش را توصیه می‌کنند. این عوامل ممکن است شامل مواردی همچون اندازه و عمق زخم، نوع بافت، رنگ پوست، میزان آسیب بافت، عفونت و خونریزی زخم باشد.

به طور کلی، درمان، به مرحله و وضعیت زخم بستگی خواهد داشت. به همین دلیل ممکن است برخی از زخم‌ها نیازمند نمونه برداری و مواردی از این دست باشد؛ درنتیجه، درمان مناسب با وضعیت زخم خواهد بود. در ادامه روش‌های مختلف درمان را ذکر کرده ایم.

 • درمان دارویی؛
 • مراقبت از زخم با استفاده از پانسمان‌های خاص؛
 • تغییر در سبک زندگی، نظیر تغییر مکان به طور مرتب؛
 • جراحی زخم بستر؛
 • استفاده از بالشتک های مخصوص؛
 • درمان عفونت موجود؛
 • تغذیه سالم.

پزشک مربوطه ممکن است برای درمان عفونت، کاهش و تسکین درد داروهای مختلفی تجویز کند. یکی دیگر از راه‌های موجود دبریدمان است که فرآیندی برای از بین بردن بافت مرده و آلوده است.

توجه داشته باشید که تمیز و خشک نگه داشتن محل زخم، یکی از عوامل مهم برای بهبودی است. همچنین تغییر مرتب پانسمان‌های مخصوص در تسریع بهبود موثر است.

برخی از روش‌های درمانی اغلب برای زخم‌های وخیم و پیشرفته استفاده می‌شوند. به طور کلی، رعایت برخی موارد نظیر خشک نگه داشتن و تغذیه سالم از جمله راهکارهای عمومی درمان زخم بستر به حساب می آیند. به همین دلیل برای جلوگیری از ابتلا به این زخم‌ها راهکارهای زیر را انجام دهید:

جلوگیری از ابتلا به زخم

سعی کنید به طور مرتب پوست خود را بررسی کنید و در صورت بروز مشکل اقدامات مناسب را انجام دهید. البته راهکارهای دیگری برای جلوگیری از ابتلا به این مشکل وجود دارد که بررسی آنها خالی از لطف نخواهد بود. روش‌های دیگری که برای جلوگیری از بروز زخم بستر باید انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • افزایش تحرک و جابه جا شدن روی ویلچر یا تختخواب؛
 • تهیه بالشتک نرم در صندلی های چرخدار و تخت ها برای کاهش فشار؛
 • مراقبت از پوست (تمیز و خشک نگه داشتن پوست)؛
 • تغذیه مناسب (که شامل ویتامین ها، مواد معدنی، مایعات و پروتئین است).

سخن پایانی

زخم بستر یکی از انواع زخم است که ممکن است افراد مختلفی را درگیر کند. این زخم‌ها به بافت و پوست بدن آسیب وارد می‌کنند و اگر به موقع تشخیص داده نشوند، مشکلاتی را برای فرد در پی خواهند داشت. زخم‌های بستر اغلب بر اساس وخامت آن به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند.

اگر این زخم‌ها در زمان مناسب شناسایی شوند، درمان و مراقبت از آن آسان تر از مراحل پیشرفته آن خواهد بود. در نتیجه، بهتر است اقدامات لازم جهت بررسی پوست و مراقبت از آن اتخاذ شود. زیرا در غیر این صورت پوست مستعد بروز زخم‌های این چنینی می‌شود.

اطلاع از دلایل و عوامل موثر در بروز این زخم‌ها کمک زیادی به جلوگیری از بروز زخم‌های مذکور می‌کند. به همین دلیل ما در این مقاله به بررسی بیشتر دلایل و همچنین روش‌های درمانی برای زخم‌های بستر پرداخته ایم.

اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در رابطه زخم‌های مذکور و جلوگیری از بروز آن هستید، بهتر است نگاهی به متن بالا بیندازید و پاسخ سوالات خود را بیابید.

قابل ذکر است که در تمامی موارد ذکر شده باید به این نکته توجه داشت که بیمار توسط درمانگر بررسی کامل از نظر خونرسانی و وجود عفونت عمقی شده باشد و به تشخیص و راهنمایی وی از سایر روش های درمانی تکمیلی استفاده شود.

Source: www.healthline.com, www.hopkinsmedicine.org, www.mayoclinic.org

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا