خانه » وبلاگ » برای سلامت استخوان ها از چه چیز هایی اجتناب کنیم؟
سلامت استخوان ها

برای سلامت استخوان ها از چه چیز هایی اجتناب کنیم؟

برای سلامت استخوان ها از چه چیز هایی اجتناب کنیم؟

1.زیاده روی در مصرف نمک

هرچه بیشتر نمک بخورید، بدن شما بیشتر کلسیم از دست می دهد. به عبارت ساده تر، دیگر کلسیم در استخوان های شما نیست که به آن ها کمک کند.

مواد غذایی مانند نان، پنیر، چیپس و کالباس بیشترین مقدار نمک را دارند.

نیازی نیست که نمک را به طور کامل کنار بگذارید اما برای مصرف کمتر از 2300 میلی گرم سدیم در روز برنامه ریزی کنید.

2.زیاده روی در تماشای تلوزیون!

این خوب است که از برنامه تلوزیونی مورد علاقه تان لذت ببرید اما این راه خیلی آسانی برای صرف ساعت های بی پایان در مقابل یک صفحه نمایش است در حالی که روی مبلتان دراز کشیده اید.

وقتی که این تن آسایی تبدیل به یک عادت می شود، شما به اندازه کافی حرکت نمی کنید و استخوان هایتان از حالت عادی خارج می شود.

ورزش باعث می شود که استخوان هایتان قوی تر شود.

وقتی که پاهایتان وزن بدن شما را به دوش می کشد، استخوان ها و ماهیچه هایتان را مجبور می کند که خلاف نیروی جاذبه ی زمین عمل کنند که این برای استخوان بندی تان بهتر است.

3.دوچرخه سواری های طولانی

 وقتی برای رسیدن به سر کار پدال می زنید یا در تعطیلات آخر هفته ساعت ها دوچرخه سواری می کنید، قلب و ریه هایتان قوی تر می شود.

اما استخوان هایتان چطور؟!: نه زیاد!

از آنجا که دوچرخه سواری برخلاف قدم زدن، دویدن و پیاده روی یک فعالیت تحمل وزن نیست، تراکم استخوان هایتان را افزایش نمی دهد.

اگر شما یک دیوانه ی دوچرخه سواری هستید، نیاز است که در برنامه تان ساعتی را به باشگاه بدن سازی اختصاص دهید و آن را با فعالیت هایی مانند تنیس، پیاده روی، رقص و شنا ترکیب کنید. (مقاومت آب به استخوان هایتان کمک می کند.)

4.زمان زیادی را در خانه گذراندن

شاید شما نیاز دارید که بیشتر به بیرون بروید. بدن با نور خورشید ویتامین “دی” می سازد.تنها 10 الی 15 دقیقه و چند بار در هفته برای انجام این کار کافی است.

اما این کار را بیش از حد انجام ندهید. گذراندن زمان بیش از حد در زیر نور خورشید می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. همچنین بیماری های دیگری را سبب می شود.

5.مصرف الکل

وقتی که شما با دوستانتان هستید، مصرف بیش از یک دور الکل ممکن است جالب و سرگرم کننده باشد اما برای سلامت استخوان باید مصرف الکل را محدود کنید. نوشیدن بیش از یک بار برای زنان و دو بار برای مردان در روز توصیه نمی شود. الکل می تواند در چگونگی جذب کلسیم بدنتان اختلال ایجاد کند.

6.زیاده روی در مصرف نوشابه

مصرف بیش از اندازه نوشابه هایی با طعم کولا می تواند به استخوان هایتان آسیب برساند. در حالی که تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است ، برخی از مطالعات نشان می دهد که پیوندی بین از دست دادن استخوان با دو عامل فسفر و کافئین موجود در نوشیدنی ها وجود دارد. کارشناسان دیگر بر این نکته اشاره کرده اند که آسیب زمانی رخ می دهد که شما به جای شیر و نوشیدنی های دیگر که حاوی کلسیم هستند، نوشابه را برای مصرف انتخاب می کنید. مصرف بیش از حد فنجان های چای و قهوه هم می تواند کلسیم استخوان هایتان را غارت کند.

7.کاسه های سبوس گندم با شیر

چه چیزی از سبوس گندم خالص سالم تر به نظر می رسد؟! ولی وقتی شما آن را با شیر مصرف می کنید، بدنتان کلسیم کمتری جذب می کند. نگران غذاهای دیگر مثل نان که سبوس گندم دارد نباشید.

اما اگر شما یکی از طرفداران مواد مغذی هستید و مکلم کلسیم می خورید، اجازه دهید بین مصرف سبوس و قرص شما حداقل دو ساعت فاصله بیفتد.

8.سیگار و شکستگی استخوان ها

وقتی که شما به طور منظم دود سیگار را به داخل می دهید، بدنتان به راحتی نمی تواند بافت استخوانی سالمی را تشکیل دهد. هرچه بیشتر سیگار بکشید، این وضعیت بدتر می شود.

شانس شکستن استخوان و دیرتر خوب شدن آن در افراد سیگاری بیشتر است اما اگر ترک کنید می توانید این خطرات را کاهش دهید و سلامت استخوان را بهبود بخشید گرچه این امر ممکن است سال ها طول بکشد.

9.مصرف برخی دارو ها

برخی از داروها می تواند تاثیرات منفی بر روی استخوان هایتان داشته باشد، به خصوص اگر شما آن ها را برای مدت طولانی مصرف کنید.

برخی از داروهای ضد تشنج و گلوکوکورتیکوئید ها مثل پردنیزون و کورتیزون می تواند باعث از بین رفتن استخوان شوند. شما باید داروهای ضد التهابی مانند گلوکوکورتیکوئید ها را در شرایطی مصرف کنید که بیماری هایی مانند آرتروز (ورم مفاصل) روماتوئید، لوپوس، آسم و بیماری کرون داشته باشید.

10.لاغری بیش از حد

وزن بدن پایین، شاخص توده بدنی 18.5 یا کمتر، به معنای شانس بیشتر برای شکستگی استخوان و از دست دادن آن است. 

اگر شما کوچک اندام هستید، تمرینات تحمل وزن را انجام دهید و از دکتر خود بپرسید که آیا به کلسیم بیشتر در رژیم غذایی خود نیاز دارید؟! 

همچنین اگر شما مطمئن نیستید که چرا وزنتان از حد معمول کمتر است، درباره آن از دکترتان بپرسید. او می تواند بررسی کند و ببیند که آیا اختلال در غذا خوردن یا دیگر شرایط پزشکی عامل این مساله است.

11. جست و خیز کردن

در زمان کودکی وقتی شما افتادید احتمالا دوباره بلند شدید. همانطور که سن شما بالاتر می رود، افتادن ها خطرناک تر می شود مخصوصا اگر شما استخوان های ضعیفی داشته باشید.

یک ترک یا شکستگی استخوان می تواند زمان زیادی را برای بهبود به خود اختصاص دهد. در افراد مسن، این معمولا می تواند شروع یک سقوط باشد که به سختی به حالت قبل بر می گردد. در خانه با وسایل ایمنی مانند میله های شتاب و زیرپایی های بدون لغزش به راحتی راه بروید.

برای جلوگیری از یک قدم اشتباه، در داخل و خارج از خانه ، چیز های درهم و برهم را از جلوی مسیر خود بردارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا