خانه » وبلاگ » انواع سوختگی
انواع سوختگی

انواع سوختگی

انواع سوختگی | مانیکان

سوختگی چیست؟

سوختگی می تواند سبب تخریب بافت بدن شود. برای درمان و تشخیص سوختگی ها در حالت کلی سه درجه سوختگی وجود دارد.

سوختگی درجه 1

در سوختگی درجه 1 تنها لایه های خارجی پوست تخریب می شوند و می توانند علائمی مثل ورم کردن پوست، قرمزی پوست و گاهی نیز احساس درد در ناحیه سوختگی به همراه داشته باشند. در صورتی که سوختگی درجه 1 سبب درگیر شدن نواحی از بدن شود، برای درمان حتما با پزشک مشورت کنید.

سوختگی درجه 2

در سوختگی درجه 2، هم لایه اول و هم لایه دوم پوست باهم تخریب می شوند. زمانی که لایه اپیدرم و درم با هم درگیر سوختگی شوند، می توان گفت سوختگی از درجه 2 می باشد. سوختگی درجه 2 بیشتر همراه با علائمی مثل تاول پوست و قرمز و لکه لکه شدن پوست همراه با درد و تورم می باشد. لازم به ذکر است که در این نوع از سوختگی به هیچ عنوان از یخ برای بهبود درد و سوزش سوختگی استفاده نکنید، زیرا سبب تخریب بیشتر زخم می شود.

سوختگی درجه 3

در سوختگی با درجه 3 تمام لایه های پوست تخریب می شوند و می توانند آسیب های جدی به بافت پوست وارد کنند . آسیب های ایجاد شده در سوختگی درجه 3 بیشتر دائمی می باشند و از بین رفتن آن ها ممکن نمی باشد، زیرا در این درجه از سوختگی بافت چربی، ماهیچه ها و گاهی استخوان ها هم درگیر می شوند.

روش های درمان سوختگی درجه 1 و 2

در این نوع از سوختگی ها بهتر است به مدت یک ربع محل سوختگی را زیر آب سرد قرار دهید تا از میزان درد کمی کاهش یابد. با این روش شما می توانید با کاهش گرمای پوستتان، از ورم های پوستتان به میزان قابل توجهی بکاهید.
در فروشگاه تجهیزات پزشکی بازار طب پانسمان های نوین مخصوص سوختگی مانند اکتیکوت، آکواسل سوختگی و … موجود می باشد که در درمان سوختگی ها بسیار موثر هستند. این امر می تواند درد را کاهش و از تاول زدن پوست جلوگیری کند.

روش های درمان سوختگی درجه 3

در این نوع از سوختگی ها باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید. در اینجا نکات مهمی در رابطه با سوختگی های درجه 3 بیان می کنیم.
در سوختگی ها با درجه 3 به هیچ عنوان نباید لباس های سوخته را از تن در بیاورید.
محل سوختگی را به هیچ عنوان در آب سرد فرو نکنید، زیرا ممکن است دمای بدن به یکباره افت کند و سبب ایجاد شوک به فرد شود.
بهتر است فرد سوخته شده را از گرما و دود دور کنید.
در صورت امکان محل سوختگی باید، بالاتر از سطح قلب نگه داشته شود.

تمامی این توصیه ها می توانند تا لحظه رسیدن به پزشک کمک کننده باشند. درمان سوختگی درجه 3 تنها با کمک پزشک امکان پذیر می باشد.

آفتاب سوختگی

نوع پوست افراد، تعیین کننده درجه سوختگی می باشد. در سوختگی درجه 1، سن افراد، یکی از عوامل مهم آفتاب سوختگی می باشد. پوست کودکان زیر 6 سال و افراد بالای 60 سال بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند.
در سوختگی درجه 2، پوست، ملتهب، آسیب دیده و متورم است، که این  نشان از آسیب لایه های عمیق پوست می باشد. این درجه از آفتاب سوختگی، معمولا دردناک بوده و نیاز به زمان بهبودی بسیار طولانی تری دارد. در این نوع سوختگی  احتمال ابتلا به سرطان پوست بیشتر است.

با به کار گیری چند روش ساده خانگی می توان، آفتاب سوختگی درجه 1 را درمان کرد:

  • استفاده از لباس های خنک و نخی
  • دوش منظم  آب سرد
  • استعمال داروهای استروئیدی موضعی، می تواند باعث کاهش درد و التهاب شود. استفاده این قبیل داروها  بر روی پوست کودکان زیر دو سال و در نواحی رکتال و واژینال کودکان زیر 12 سال توصیه نمی شود مگر با تجویز پزشک مربوطه.

آفتاب سوختگی، همچنین می تواند باعث سر درد و تب خفیف شود. ممکن است این سردرد ناشی از کمبود آب بدن باشد، بنابراین  نوشیدن مایعات در از بین بردن و کاهش درد بسیار موثر است.
می توانید از مسکن جهت کاهش تب و درد استفاده کنید. در این لینک : مراقبت از سوختکی در خانه

مراقبت از تاول های ناشی از آفتاب سوختگی

درمان خانگی می تواند باعث کاهش درد، جلوگیری از عفونت و بهبود سریع پوست شود. فروشگاه تجهیزات پزشکی بازار طب برای درمان آفتاب سوختگی محصولات زیر را  توصیه می کند.

پماد آفتاب سوختگی

روغن مراقب پوست رفع اسکار و ترک پوست بایو اویل Bio-Oil

اسپری ترمیم کننده پوست آسیب دیده هلیبوت Halibut derma plus

پماد آلفا Alpha

پماد سوختگی مرهم کلس 60 گرمی Kels Ointment Cream

پماد موضعی کیمیا

اگر تاول در نواحی مثل کف پا که سنگینی وزن بر روی آنها می باشد، ایجاد شود نیاز به مراقبت بیشتری دارد.
اگر مبتلا به دیابت، ایدز، سرطان، و امراض قلبی هستید، از تخلیه تاول به دلیل خطر عفونت، خودداری کنید.

در صورت سر باز زدن تاول و تخلیه آن

موضع را با آب تمیز شستشو داده، و از مصرف  الکل و هرگونه پاک کننده دیگر جدا خودداری کنید.
برای مراقبت بیشتر تا حد امکان، تاول را چرب نگاه دارید.

علائم عفونت

این علائم عبارتند از:

درد شدید، تورم، التهاب، و یا سوزش در ناحیه تاول، تب

در صورت مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

  • تشدید تب
  • کم آبی  بدن و عدم نوشیدن مایعات برای جبران آب از دست رفته
  • بروز علائم عفونت در تشدید تاول

سوختگی صورت

سوختگی عبارتست از از بین رفتن لایه ای از پوست و قرمز شدن آن با یکی از مواد یا روش های زیر:

•  سوختگی با مواد خشک: مثل اجاق یا فر
•  سوختگی با برق
•  سوختگی در اثر اصطکاک
•  سوختگی با مواد قلیایی
•  سوختگی با اسید
•  سوختگی با اشعه: مثل آفتاب
•  سوختگی با مواد تر: مثل آب جوش و…
پوست وظیفه دارد حرارت بدن را تنظیم کند و یک لایه بین محیط داخل بدن و خارج آن ایجاد نماید و همچنین مایعات داخل بدن را حفظ کند و بدن را در مقابل عوامل خارجی آسیب زننده حفظ نماید.

سه نوع سوختگی صورت وجود دارد که این نوع سوختگی ها از کم به زیاد بنا به میزان آسیب دیدن لایه های پوست تقسیم شده:

سوختگی صورت از نوع درجه اول

این نوع سوختگی صورت ضعیف ترین سوختگی می باشد، مثل ایستادن در آفتاب به مدت زیاد یا برخورد یک شيء نسبتاً داغ به صورت و.. . معمولا این نوع سوختگی ها اثر قرمزی بر روی صورت می ماند و درد زیاد در ناحیه صورت احساس می شود زیرا که لایه اول صورت بسیار حساس می باشد. ممکن است این نوع سوختگی با تورم خفیف و سوزش و خارش همراه باشد. در اولین اقدام هنگام سوختگی درجه اول سعی کنید صورت خود را با آب ولرم بشویید زیرا که آب سرد باعث تشدید سوختگی و بروز تاول و زخم پوستی می شود. در این نوع سوختگی سطح وسیعی از پوست درگیر می شود.

سوختگی صورت از نوع درجه دوم

فرق این نوع سوختگی با سوختگی درجه اول در این است که درگیری پوست به میزان گسترده نیست، اما تاول و زخم ایجاد شده و لایه دوم پوست به کلی سوخته  و از بین می رود. در این نوع سوختگی علاوه بر قرمز شدن پوست، درم پاپیلار نیز در معرض خطر قرار گرفته و در برخی حالات باعث ایجاد جوش های کوچک یا ترشحات از پوست صورت می شود. درد و سوزش این نوع سوختگی بیشتر است زیرا دو لایه از پوست آسیب دیده است. در گام اول درمان این نوع سوختگی، صورت را در  زیر آب ولرم به مدت چند دقیقه نگه می داریم تا زخم ایجاد شده تمیز شود و از شدت تورم و سوزش آن کاسته شود. از جمله اشتباهات شایع در سوختگی ها استفاده از قالب یخ و آب سرد است که می توان گفت این امر موجب تشدید سوختگی شود لذا توصیه می شود از انجام این کار جداً خودداری نمایید.

سوختگی صورت از نوع درجه سوم

این نوع سوختگی بسیار شدیدتر از مرحله قبل است. ممکن است پوست و عضلات و تاندون ها و تمامی لایه های زیرین پوست آسیب دیده و از بین رفته باشد. معمولا در سوختگی درجه  سه عمیق ترین لایه پوست نیز درگیر شده و آسیب می بیند. در این نوع سوختگی رنگ پوست به سفیدی می زند و زخم ایجاد شده عمیق است. این نوع سوختگی برخلاف سوختگی های درجه یک و درجه دو درد و سوزش احساس نمی شود زیرا اعصاب پوست صورت کاملا از بین رفته است. سوختگی درجه سه بسیار خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ شخص شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا