خانه » وبلاگ » سلولیت چیست؟
سلولیت چیست

سلولیت چیست؟


سلولیت چیست؟ چرا وجود آن طبیعی و نرمال است ؟

اولین چیزی که در مورد سلولیت باید بدانید اینست که: وجود سلولیت امری کاملاً طبیعی است و زنان با هر اندازه و شکل بدنی به آن مبتلا هستند.

اگر با داشتن پوستی با فرورفتگی و برامدگی های ریز در ران ، باسن ، شکم یا بالای بازوها یتان مشکلی ندارید ، هیچ دلیلی برای سرزنش کردن خودتان وجود ندارد. سلولیت مشکل پزشکی نیست. این امرکاملاً به مسائل زیبایی و ارایشی مربوط است و 80-90٪ زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. داشتن سلولیت تقریباً برای هر خانمی (و حتی بعضی از آقایان) امری کاملا عادی است.

اگرمشکل زیبایی پوست پرتقالی سلولیت شما را اذیت می کند ، روش های درمانی برای دستیابی به ظاهر نرم تر و صاف تر که اطلاعات بیشتری در مورد انها در ادامه آمده، وجود دارد.

سلولیت چیست؟

یک نکته را همین الان در خاطر بسپاریم که سلولیت چربی نیست . سلولیت به ظاهر چروک و دارای برامدگی و فرورفتگی های ریز پوست هنگامی که بافت چربی از طریق نوارهای رشته ای ، به اسم سپته  که پوست را به عضله متصل می کند ، عبور می کند؛ گفته میشود. سلولیت نوعی چربی است که به شکلی متفاوت روی پوست نمایان می‌شود. علت سلولیت را باید این گونه معرفی کرد که این نوع خاص از چربی زیر پوستی، بین عضلات و فیبرهایی که پوست را به عضله وصل می‌کند، گیر کرده است این فیبرها “پوست را پایین کشیده و مهار میکنند ، و این همان چیزی است که منجر به ظهور سلولیت می شود”. و با فشاری که کیسه‌های چربی به بافت پوست وارد می‌کنند، ظاهری پرتقالی شکل به پوست می‌دهند و فرورفتگی‌هایی را روی پوست به وجود می‌آورند.

از دست دادن ضخامت پوست که با افزایش سن اتفاق می افتد ، همانند شل شدگی پوست واسیب های ناشی از آفتاب ، می تواند در بروز سلولیت نقش داشته باشد.

چه چیزی موجب به وجود آمدن سلولیت میشود؟

چگونگی ایجاد سلولیت مشخص نیست ، اگرچه براین باورند که چندین عامل – جنسیت ، ژنتیک و سبک زندگی – در وجود این امر دخیل هستند. دلایل احتمالی زیادی ، از تغییرات عروقی و عوامل التهابی گرفته تا تغییرات هورمونی و مسائل ساختاری، برای علت سلولیت گفته شده است.

نحوه ذخیره چربی در بدن زنان با مردان متفاوت است. ما چربی هایی در ران خود داریم که در ردیف و ستون های کوچکی همانند یک تشک ذخیره شده اند. هر چه بدن ما پیرتر می شود ، چربی به نوعی کمی پوک شده و پوست هم نازک می شود ، بنابراین بیشتر این حالت همانند پنیر مکعبی کوچک و موج دار را مشاهده میکنید.

در مردان ، نوارهایی که بافت های همبند را در جای خود نگه می دارند ، به صورت “الگوی زیگزاگ” قرار گرفته اند. اگر تست نمونه برداری بر روی ران زن و مرد انجام دهید ، طبق بررسی های انجام شده ، چربی زنان به حالت قله ها و دره های  همانند تشک تبدیل شده ، در حالی که مردان فقط “چین و چروک” دارند.

هورمون ها نیز امکان دارد در وقوع این امر سهیم باشند. در حالی که مردان معمولا به سلولیت مبتلا نمی شوند ، پسران دارای سطح پایین تر هورمون های جنسی مردانه ، از جمله افرادی که تحت درمان های سرکوبی هورمونها برای درمان سرطان پروستات هستند به سلولیت مبتلا میشوند.

چه کسانی بیشتر به سلولیت مبتلا می شوند؟

اکثر خانم ها بعد از بلوغ مهم نیست که وزن آنها چقدر کم بود و یا عضلات آنها چقدر ضعیف باشد ، دچار این برآمدگی و فرورفتگی های پوستی می شوند. او می گوید: “من بیماران زیادی را درمان کرده ام که ورزشکار حرفه ای یا رقصنده حرفه ای بودند.” سلولیت می تواند در زنان بزرگسال در هر سنی ، نژادی یا شاخص توده ی بدنی BMI ، رخ دهد: “فقط یک نوع زن خاصی مستعد وجود سلولیت نیست”.

سلولیت در برخی از پوست ها بیش از سایرین قابل روئیت و مشاهده است. وجود سلولیت گاهی اوقات به سختی قابل درک و مشاهده است: گاهی مجبورید حتی برای مشاهده آن نوری بر روی بدن بتابانید.همچنین او اضافه می کند که ظاهر سلولیت نیز می تواند موضعی باشد. امکان دارد هنگامی که  ایستاده اید آن را ببینید اما به عنوان مثال هنگامی که بر روی شکم دراز کشیده اید چنین چیزی را مشاهده نکنید.

زنان دلایل مختلفی را برای داشتن تمایل از بین بردن سلولیت خود دارند. غالباً این مسئله به اعتماد به نفس – اینکه بخواهید با لباسهای تنگ و راحت در استخر احساس راحتی کنید -مربوط است. اما اگر اعتماد به نفس دارید ، هیچ دلیل پزشکی برای اقدام به درمان سلولیت وجود ندارد. نوارهای الیافی که پوست را می کشند -آنها عوامل فیزیولوژیکی هستند ، نه عوامل آسیب شناختی- باید وجود داشته باشند.

آیا ورزش کردن شما را از شر سلولیت خلاص میکند؟

ورزش هایی که عضلات را محکم می کنند و باعث سفت شدن پوست می شوند ، به کاهش ظاهر سلولیت کمک می کنند. از طرفی دیگر ، یکی از بزرگترین باورهای غلط در مورد سلولیت این است که فقط در افرادی که دارای اضافه وزن هستند یا از خود مراقبت نمی کنند ، به وجود می اید. مردم فکر می کنند که با ورزش سلولیت را از بدن بیرون میکشند ، یا اگر لاغر شوند سلولیت اآنها بهتر خواهد شد ، اما “این باور لزوما درست نیست” .

به یاد داشته باشید که سلولیت مشکلی ساختاری است ، بنابراین کاهش وزن امکان دارد هم کمک کند و یا نکند. گاهی اوقات شلی پوست ناشی از کاهش وزن باعث می شود سلولیت حتی بیشتراز قبل روئیت و دیده شود.

آیا درمان های موضعی در از بین بردن سلولیت موثر هستند؟

اگر لوسیون یا کرمی وجود داشت که شما آن را بر روی بدن میمالیدید ، میتوانستید فرورفتگی و برامدگی های خود را به طور معجزه آسایی از بین ببرید. حقیقت این است که چنین چیزی وجود ندارد.

به عنوان مثال میگویند که محصولات حاوی موادی همانند کافئین و رتینول ممکن است ظاهر پوستتان را بهبود ببخشد. فکرمیکنند که کافئین باعث تجزیه چربی می شود ، در حالی که رتینول لایه بالایی پوست را ضخیم می کند. اما طبق بررسی ها ، این فرمول بندی ها به ندرت بر روی سلولیت موثرند، و از بین بردن سلولیت به چربی اضافی ، کلاژن و بازسازی بافت همبند نیاز دارد”.

گرچه این پمادها به شما کمک خواهد کرد. این امر ظاهر آن را کمی بهتر میکند ، اما انتظار نداشته باشید كه یك كِرم سلولیت های شما را از بین ببرد. “

چگونه می توان سلولیت را درمان کرد؟

اگر میخواهید حتما در رابطه با سلولیت هایتان کاری انجام دهید، پزشکان می گویند که بهترین راه حل حمله به نوارهای رشته ای زیر پوست است. حتی در این صورت هم  هیچ راه حلی دائمی نیست. با گذشت زمان ، “افراد میتوانند رشته های جدیدی داشته باشند که این رشته ها بیشتر قابل مشاهده اند.”

چندین روش متداول درمان سلولیت در ادامه ذکر میشود ولی درباره ی متدهایی که می تواند برای شما بهترین باشد با یک متخصص پوست یا جراح زیبایی مشورت کنید. حتماً در مورد عوارض جانبی ، سختی ها ، دوران نقاهت ، نتایج مورد انتظار و هزینه آن بپرسید. قیمت ها می توانند کاملاً متفاوت بوده و بسته به محل زندگی ، روش درمانی و اندازه منطقه تحت درمان متفاوت باشند. همچنین در مورد طول دوره عمل و تعداد جلسات درمانی لازم برای مشاهده پیشرفت ها ،سوال بپرسید.

عمل جراحی. “سابسیژن” دستی، عمل جراحی است كه شامل قرار دادن سوزن ، تیغه یا ابزار دیگری در زیر پوست برای از بین بردن این نوارهای رشته ای میشود. حتی امکان دارد که پزشک از برخی از چربی های بدن خود بیمار به عنوان پرکننده و فیلر استفاده کند. درد و خونریزی ممکن است رخ دهد  و نتایج هم ممکن است دو تا سه سال برایتان بماند.

سابسیژن مکانیکی. سلفینا وسیله ای کم تهاجمی بوده ، که این فرآیند را از طریق سابسیژن مکانیکی به صورت اتوماتیک انجام می دهد. این دستگاه هر گودی و برامدگی را ساکشن کرده و موجب میشود که راهی برای تیغه ی نازک پیدا شده و بتواند باند زیرین را آزاد کند. این تنها درمانی است که برای اثبات بهبود پنج ساله ظاهر سلولیتی ران و باسن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ،ثبت شده است.

اگر قصد دارید بیرون رفته و در معرض آفتاب قرار بگیرید و ران ها یا پایین تنه خود را به نمایش بگذارید؛ چونکه به طور کلی تورم و کبودی بسیار زیادی دارید ،انجام این نوع روشهای  درمانی در این زمان از سال [تابستان] دشوار است.

لیزر درمانی .با استفاده از دستگاهی به نام سلولاز Cellulaze ، پزشک فیبر لیزری کوچکی را در زیر پوست قرار می دهد تا سلولهای چربی را گرم و ذوب کرده و نوارهای رشته ای که پوست  را به پایین میکشند ، برش دهد. همچنین این امرمی تواند به ضخیم شدن پوست هم کمک کند. اما ممکن است بعد از انجام این متد درمانی تورم ، کبودی و هایپرپیگمنتیشن رخ دهد. ثابت شده است که  دستگاه سلولاز ظاهر سلولیت را به مدت یک سال بهبود میبخشد. “سلولاز دستگاهی بدون عوارض جانبی یا اسیب های احتمالی نیست ، و همچنین اثرطولانی مدتی هم ندارد.”

درمان های غیر تهاجمی برپایه ی انرژی تراپی. این دسته ازمتد درمانی شامل دستگاه هایی است که برای تقویت تولید کلاژن و ضخیم شدن و سفت شدن پوست از فرکانس رادیویی (مانند VelaShape) یا موج درمانی صوتی (مانند ZWave) استفاده می کنند. همچنین این متد های درمانی امکان دارد موجب کاهش بافت چربی و شل شدن نوارهای فیبری در زیر پوست شوند. طبق آکادمی پوست آمریکا ، نتایج متد فرکانس رادیویی، کوتاه مدت است. موج درمانی صوتی هم می تواند به طور متوسط ​​به هفت جلسه درمان نیاز داشته باشد.

دستگاه های بر پایه ی انرژی درمانی بسیارمختلفی برای درمان سلولیت وجود دارند. بیماران ممکن است به طور موقت بهبود یابند، “اما تا زمانی که سپتوم های رشته ای آزاد نشوند ، در اصل سلولیت را درمان نمی کنید.”

فیلر های پوستی. پزشکان از پرکننده و فیلرهای تزریقی همانند رادیسی رقیق شده (هیدروکسیلاپاتیت کلسیم) یا سکالپترا رقیق شده (پلی-ال-لاکتیک اسید) برای تحریک تولید کلاژن و بهبود بخشیدن ظاهر سلولیت، استفاده می کنند.

اما اغلب متد های درمانی را با هم ترکیب می کنند. ممکن است از سلفینا برای آزاد كردن فرورفتگی و برامدگی های باسن بیمار استفاده كنند و سپس فیلر تحریك كننده زیستی، را به ران تزریق كرده تا به سنتز كلاژن جدید دران ناحیه كمك كند.

Qwo (کلاژناز کلستریدیوم هیستولیتیکوم- aaes). این ماده تزریقی که در ژوئیه سال 2020 به تصویب رسید ، الگوی جدیدی برای درمان سلولیت متوسط ​​تا شدید باسن زنان است. درهر ویزیت ممکن است به ازای هر لپ باسن 12 Qwo لازم باشد. دوره درمانی شامل سه دور تزریق با فاصله 21 روز میشود. شایعترین عارضه جانبی این متد، کبودی و حس درد در محل تزریق است.

انتظار میرود که این تزریق ها با آزاد سازی نوارهای فیبری که روی پوست جمع شده اند ، موثر باشند .دکتر چاپس ، که در آزمایشات بالینی هم مشارکت داشت ، میگوید: Qwo تا بهار 2021 در دسترس اکثر بیماران نخواهد بود که این امربه شما زمان زیادی می دهد تا تصمیم بگیرید که آیا سلولیتتان باید برطرف شود یا می توانید با آن زندگی کنید و یا حتی شروع کنید که آن را به عنوان یک ویژگی طبیعی بدن تقریباً در مورد همه خانمها ،ببینید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا