دکتر شهرام اعظمی

تروماتولوژی شامل شکستگی های اندامهای فوقانی و تحتانی و لگن

درمان زخمها از جمله زخم پای دیابتی و زخم بستر و زخم ناشی از تروما

متخصص ارتوپدی ، جراحی استخوان و مفاصل

دکتر شهرام اعظمی

متخصصان زخم: تفاوت آن‌ها با یکدیگر

متخصص زخم، فردی حرفه‌ای در زمینه‌ی مراقبت از سلامت هستند که در حوزه‌ی مراقبت و درمان زخم‌های حاد و مزمن آموزش دیده‌اند. از جمله شایع‌ترین زخم‌هایی که توسط این افراد درمان می‌شود، زخم‌های جراحی، زخم‌های دیابتی، زخم‌های فشاری و زخم‌هایی هستند که از یک آسیب‌دیدگی جدی ناشی شده‌اند.

 آسیب‌دیدگی‌های ناشی از زخم‌های غیرقابل ‌درمان، زندگی روزمره‌ی افراد را مختل می‌کند، بنابریان متخصصان زخم می‌توانند تأثیر بسزایی بر کیفیت زندگی این افراد داشته باشند.

تفاوت متخصصان زخم با یکدیگر

تکنسین‌ها و متخصصان، در زمینه‌ی مراقبت از سلامت و مراقبت از زخم آموزش دیده‌اند. پس از تکمیل دوره‌های مقدماتی برای اشتغال در زمینه‌ی مراقبت از سلامت، متخصص درمان زخم دست کم سه سال در این مورد تجربه کسب می‌کند و پس از یک امتحان کتبی مشخص می‌شود که آیا دانش تخصصی و صلاحیت این حرفه دارد یا خیر. این افراد برای این‌که جایگاه خود را در این حرفه حفظ کنند، ملزم هستند که در آزمون‌های دوره‌ای شرکت کنند و به کسب اعتبارات آموزشی ادامه دهند.

در کلینیک زخم مانیکان ،پرستاران، درمانگران متخصص، فیزیوتراپیست‌ها و تکنسین‌های اتاق عمل به‌عنوان یک تیم چندرشته‎ای با یکدیگر همکاری می‌کنند تا به بیمارانی با زخم‌های حاد، مزمن و غیرقابل درمان، خدمات مراقبتی ارائه دهند.

پرستاران علاوه بر شستشو، درمان و پانسمان زخم‌ها به بیماران و خانواده‌هایشان درمورد مراقبت از زخم‌ آموزش می‌دهند. آموزش به بیمار و خانواده نه تنها روند درمان را ارتقاء می‌دهد، بلکه باعث می‌شود این افراد در کنترل علائم عفونت که موجب به تأخیر افتادن روند درمان و نیاز طولانی‌تر به مراقبت‌های درمانی می‌شود نیز توجه بیشتری داشته باشند. پرستاران در برنامه‌ریزی و اجرای روند درمان بیمار نقش مؤثری دارند.

پرستارانی که دوره تخصصی در زمینه‌ی مراقبت از زخم تخصص را میگذرانند تحت عنوان درمانگر زخم نیز شناخته میشوند. این متخصصان دوره‌دیده علاوه بر مراقبت از زخم‌های باز در درمان و آموزش به بیماران جدید و قدیمی نقش فعالی دارند. این افراد ارزیابی اولیه را انجام داده و برای مراقبت از بیمار هنگام بستری در بیمارستان، برنامه‌ریزی لازم را انجام می‌دهند و بعد برای مراقبت‌ در منزل و شیوه‌ی جدید زندگی که بیمار برای مدتی کوتاه یا شاید برای همیشه باید به آن عادت کند، این برنامه‌ریزی را ادامه می‌دهند.

درمانگرها که از زخم‌ها مراقبت می‌کنند ممکن است از چند رشته‌ی مختلف در این زمینه فعالیت کنند، از جمله جراحی عمومی، جراحی عروق، درمان امراض پا و امراض پوستی. دیگر متخصصان درمانی ممکن است با توجه به علت زخم، محل زخم و وسعت آن در زمینه‌ی مراقبت از زخم فعالیت داشته باشند. جراحی پلاستیک نیز رشته‌ی دیگری است که در این زمینه مداخله دارد. پزشکانی که در مؤسسه‌ی مراقبت از زخم آموزش می‌بینند، به یک درمانگر متخصص زخم تبدیل می‌شوند.

یک درمانگر در زمینه‌ی مراقبت‌های اولیه، نقش مؤثری در ارتباط میان اعضای تیم متخصص مراقبت از زخم دارد.

فیزیوتراپیست‌ها در برخی از مراکز درمانی به بیمارانی که به مراقبت از زخم نیاز دارند، کمک می‌کنند. آن‌ها در انواع مختلف درمان تخصص دارند از جمله اولتراسوند (فراصوت)، تحریک الکتریکی، کامپرشن‌تراپی و استفاده از آب گرم و بسیاری درمان‌های دیگر.

چرا باید توسط یک متخصص مراقبت از زخم ویزیت شویم؟

متخصصان مراقبت از زخم، پیشرفته‌ترین خدمات مراقبت‌ از سلامتی را ارائه می‌دهند. یک تیم متشکل از چند رشته با مهارت‌ها و دانش‌های بالینی متفاوت ممکن است از شیوه‌های درمانی مختلف برای درمان زخم و ارتقای سطح زندگی بیمار بهره ببرند.

برخی از زخم‌هایی که توسط تیم مراقبت از سلامت درمان می‌شوند، شامل این موارد است:

  • زخم‌های حاد در اتاق اورژانس
  • زخم‌های پس از جراحی
  • زخم‌های فشاری و زخم بستر
  • زخم‌های دیابتی
  • زخم‌های عروقی
  • زخم تابش اشعه

بیماری که روند معالجه‌ی زخم او با روش درمانی مرسوم بیش از یک ماه طول بکشد، برای ارزیابی بیشتر و درمان به یک متخصص مراقبت از زخم ارجاع داده می‌شود. متخصص مراقبت از زخم از روش‌های درمانی جدید مانند اکسیژن‌درمانی هیپرباریک استفاده می‌کند تا روند درمان را بهبود ببخشد. در روش درمانی هیپرباریک، اکسیژن ١٠٠% در یک اتاق برای بیمار تجویز می‌شود تا به درمان او کمک کند.

نقش اصلی متخصص مراقبت از زخم آموزش به بیمار و خانواده‌ی او است. روند درمان زخم‌ها متفاوت است و این بهبودی یک شبه حاصل نمی‌شود. متخصص مراقبت از زخم در این مسیر طولانی با صبوری و مهربانی بیمار را همراهی می‌کند.

اسکرول به بالا