خانه » وبلاگ » آسیب‌دیدگی پوست در اثر استفاده از وازلین برای زخم‌های باز
وازلین برای زخم

آسیب‌دیدگی پوست در اثر استفاده از وازلین برای زخم‌های باز

وازلین برای زخم ؟

نظر عامه‌ی مردم این است که وازلین باعث می‌شود بریدگی‌ها زودتر ترمیم شوند. با این حال یکی از مطالعات جدید نشان داده که استفاده از وازلین ممکن است باعث آسیب‌دیدگی شود.

محققان بر این باورند که استفاده از وازلین به لایه‌ی محافظ که بدن روی زخم ایجاد کرده، آسیب می‌زند. این کار باعث می‌شود روند ترمیم زخم آهسته‌تر شده و حتی ممکن است منجر به باز شدن زخم و عفونت زخم شود.

طبق توصیه‌ی یکی از محققان در این مطالعه «اگر پوست دچار خراشیدگی یا بریدگی شده، بهتر است ٣٠ دقیقه صبر کنید تا خون لخته شود. البته در صورت لزوم می‌توانید آن را شستشو دهید».

«پس از آن، استفاده از کمی وازلین مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی طبق یافته‌های ما قبل از آن استفاده از وازلین به غشای پوست آسیب می‌زند.»

محققان امیدوارند که نتایج این مطالعه درمورد معایب احتمالی استفاده از وازلین، به ما درمورد این مسئله آگاهی دهد. وازلین هنوز برای بستن زخم‌های جراحی و به‌عنوان کمک‌های اولیه برای جراحات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ممکن است این تحقیقات منجر به روش‌های درمانی جدیدی برای بیماری‌های مربوط به لخته شدن خون، مانند حمله‌های قلبی شود.

محققان با استفاده از فناوری رادیولوژی لایه‌ی محافظی که روی یک زخم تازه ایجاد شده را تشخیص می‌دهند.

این لایه، از ماده‌ای به نام فیبرین تشکیل شده که باعث لخته شدن خون می‌شود.

فیبرین باعث می‌شود شبکه‌ای با منافذ بزرگ برای رد و بدل شدن هوا روی زخم ایجاد شود. در عین حال این منافذ آن‌قدر کوچک هستند که باکتری و ویروس‌ از آن عبور نمی‌کند و علاوه بر پیشگیری از عفونت، باعث دلمه بستن زخم می‌شود.

یکی از محققان در این باره می گوید: «طبق مطالعات آزمایشگاهی و مطالعاتی که روی حیوانات انجام دادیم، مشخص شد که این لایه می‌تواند دست کم تا ١٢ ساعت محافظی در برابر عفونت میکروبی باشد و باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن به کمک گلبول‌های سفید با هر عفونتی مقابله کند.»

«این مطالعه، درک ما را از لخته شدن خون تغییر می‌دهد. لخته شدن خون علاوه بر این‌که از خونریزی شدید جلوگیری می‌کند، با عفونت نیز مقابله خواهد کرد.»

«درک  این‌که در نهایت چه اتفاقی برای فیبرین‌ها می‌افتد، برای دانشمندان جای سوال بوده و آن‌ها در پی پاسخ به این مسئله بوده‌اند. این مطالعه توضیحات لازم در این زمینه را ارائه می‌دهد.»

با این حال، استفاده از وازلین برای زخم، باعث تخریب این شبکه و لایه خواهد شد. محققان بر این باورند که این مسئله احتمال عفونت را افزایش می‌دهد.

«اگر پوست دچار خراشیدگی یا بریدگی شده، بهتر است ٣٠ دقیقه صبر کنید تا خون لخته شود. البته در صورت لزوم می‌توانید آن را شستشو دهید، ولی لخته شدن خون نوعی ضماد طبیعی برای زخم به حساب می‌آید.»

«پس از آن، استفاده از کمی وازلین مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی طبق یافته‌های ما قبل از آن استفاده از وازلین به غشای پوست آسیب می‌زند.»

«ترمیم پوست برای افرادی که از سلامت کامل برخوردار هستند و همچنین افرادی که به اختلالات پوستی دچار شده‌اند، حائز اهمیت است.»

«برای مثال، زخم پا در افراد مسن مسئله‌ای شایع است. این تحقیق ممکن است باعث شود مطالعات بیشتری درمورد تأثیر موادی بر پایه‌ی چربی بر میزان عفونت انجام شود.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا