خانه » وبلاگ » سپسیس چیست؟ علت، راه های انتقال و مدت زمان درمان
سپسیس

سپسیس چیست؟ علت، راه های انتقال و مدت زمان درمان

سپسیس چیست | مانیکان

سپسیس واکنش شدید بدن به عفونت است. این یک اورژانس پزشکی تهدید کننده حیات است. سپسیس زمانی اتفاق می افتد که عفونتی که قبلاً به آن مبتلا شده اید، باعث ایجاد یک واکنش زنجیره ای در سراسر بدن شما شود. عفونت هایی که منجر به سپسیس می شوند اغلب در ریه، مجاری ادراری، پوست یا دستگاه گوارش شروع می شوند. بدون درمان به موقع، سپسیس می تواند به سرعت منجر به آسیب بافت، نارسایی اندام ها و مرگ شود.

آیا سپسیس مسری (واگیردار) است؟

شما نمی توانید سپسیس را به افراد دیگر منتقل کنید. با این حال، عفونت می تواند منجر به سپسیس شود و شما می توانید برخی از عفونت ها را به افراد دیگر منتقل کنید.

چه چیزی باعث سپسیس می شود؟

عفونت ها می توانند شما یا عزیزتان را در معرض خطر سپسیس قرار دهند. وقتی میکروب ها وارد بدن فرد می شوند، می توانند باعث عفونت شوند. اگر آن عفونت را متوقف نکنید، می تواند باعث سپسیس شود. عفونت های باکتریایی باعث بیشتر موارد سپسیس می شوند. سپسیس همچنین می تواند نتیجه سایر عفونت ها، از جمله عفونت های ویروسی، مانند کووید ۱۹ یا آنفولانزا باشد.

تاثیر زخم بستر در ایجاد سپسیس

یکی از عوارض زخم بستر ، سپسیس است.

زخم های فشاری یا زخم بستر که نوعی زخم پوستی است، همیشه برای افرادی که باید برای مدت طولانی در بستر بمانند و کسانی که برای جابجای از ویلچر استفاده می کنند، مشکل ساز بوده است. این یکی از اولین چیزهایی است که به دانشجویان پرستاری در مورد مراقبت از بیمار آموزش داده می شود، زیرا بسته به سلامت بیمار، تخریب پوست می تواند در چند ساعت شروع شود. زخم فشاری ممکن است به دلایل دیگری نیز رخ دهد. به عنوان مثال، کفشهای نامناسب میتوانند باعث مالش و زخم شوند و فردی که قطع پا یا دست دارد میتواند در جایی که اندام به پروتز خود میرسد دچار زخم فشاری شود. علت زخم بستر ساده است: فشار روی پوست مانع از جریان خون به بافت می شود. این جریان خون ضروری است زیرا اکسیژن و مواد مغذی را به پوست می رساند تا پوست را تغذیه و سالم نگه دارد. هر چه فشار طولانیتر باشد و فشار بیشتر باشد، از گردش خون بیشتر جلوگیری میشود.

این زخمها که آسیبهای فشاری، زخمهای فشاری، زخم بستر و زخمهای پوستی نیز نامیده میشوند قابل پیشگیری هستند، اما درمان آنها پس از شروع آسیب پوست میتواند چالش برانگیز باشد. مکان، علت و وضعیت سلامت کلی بیمار در این امر نقش دارد.

مرحله اول زخم فشاری٫ نقطه ای است که قرمز یا تیره تر از حد معمول است. اگر با انگشت خود روی پوست فشار دهید و آن را رها کنید، خون به سرعت آنطور که انتظار دارید به ناحیه برنمی گردد. در این مرحله، اگر مطمئن شوید که فشار بیشتری به پوست وارد نمی شود، پوست معمولا جریان خون مناسب را به دست می آورد و بدون هیچ مداخله اضافی بهبود می یابد. با این حال، هنگامی که سد پوستی می شکند، سوراخی ای-اد می شود که می تواند به باکتری ها اجازه ورود داده و باعث عفونت شود.

بسیاری از افرادی که به زخم فشاری مبتلا می شوند به نوعی در معرض خطر قرار گرفته اند. اگر در بیمارستان بستری هستند، از قبل بیمار بوده اند و همچنین در معرض میکروب های سایر بیماران، بازدیدکنندگان و کارکنان قرار دارند. اگر زخم فشاری روی دنبالچه٫ باسن یا ناحیه تناسلی باشد، میزان عفونت افزایش مییابد زیرا زخمهای باز ممکن است با ادرار یا مدفوع در تماس باشند. اگر پوشک بزرگسالان بپوشند، محیط مرطوب نیز می تواند باعث ایجاد عفونت شود. اگر کسی زخم فشاری دارد، پیشگیری از عفونت ضروری است.

اگر مشکوک به سپسیس باشم چه باید بکنم؟

سپسیس یک اورژانس پزشکی است. اگر شما یا عزیزتان عفونتی دارید که بهتر نمی شود یا بدتر می شود، سریع عمل کنید.

فوراً به صورت حضوری یا حداقل از طریق خدمات بهداشتی از راه دور٫ مراقبت های پزشکی دریافت کنید. از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بپرسید: “آیا این عفونت می تواند منجر به سپسیس شود؟” و اگر ضروری است٫ برای ارزیابی پزشکی به اورژانس مراجعه کنید.

اگر اورژانس پزشکی دارید، با ۱۱۵ تماس بگیرید. اگر مبتلا به سپسیس هستید یا فکر می کنید که مبتلا به سپسیس هستید، به اپراتور اطلاع دهید. اگر مبتلا به کووید-۱۹ هستید یا فکر میکنید که مبتلا هستید، این را به اپراتور نیز بگویید. در صورت امکان، قبل از رسیدن کمک پزشکی ماسک بزنید.

تشخیص و درمان سریع می تواند شانس بقای شما را افزایش دهد. برای درمان نیاز به مراقبت طبی هست که بیشتر وقت ها در آی سی یو یک بیمارستان انجام میشود و شامل مانیتورینگ دقیق علائم حیاتی و اغلب  استفاده از آنتی بیوتیک ها است.

کلید واژه : علت سپسیس چیست ، بیماری سپسیس ، عوارض سپسیس ، درمان سپسیس چیست

منبع 1

منبع 2

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا