زخم دیابتی

آشنایی با انواع زخم های دیابتی

آشنایی با انواع زخم های دیابتی

بیماری دیابت در صورت عدم کنترل درست و به موقع میتواند عوارض جدی به همراه داشته باشد. زخم های دیابتی از جمله عوارض بیماری دیابت هستند که در صورت عدم کنترل میتوانند بسیار مضر باشند.حتی در موارد شدید شاهد بوده ایم که دیگر نمیتوان از ناحیه ای که دچار زخم های دیابتی شده است ، استفاده کرد.در خصوص اهمیت آشنایی با زخم های دیابتی، ما مقاله ای تحت همین عنوان تهیه و منتشر کردیم تا شما با کسب اطلاعات کافی بتوانید از خود مراقبت کنید.

 

انواع زخم های دیابتی

به طور کلی می توان زخم های دیابتی را در دو دسته قرار داد. زخم هایی که منشا خارجی دارند مانند زخم پای دیابتی و زخم هایی که منشا داخلی دارند.

 

زخم های دیابتی خارجی:

در بسیاری از موارد بیماران دیابتی این نوع زخم های دیابتی را جدی نمی گیرند و فرض میکنند که مانند دیگر زخم های عادی روند بهبودی مشخصی دارد. این فرض تا حدودی درست است اما همیشه درست نیست زیرا در برخی موارد زخم های دیابتی خارجی اگر مورد توجه قرار نگیرند، می توانند بیمار را در معرض عوارض جدی قرار دهد. از جمله انواع زخم های دیابتی خارجی میتوان موارد زیر را نام برد:

برش های پوست

سوختگی ها

ضربه ها

کبودی ها و…

 

زخم های دیابتی داخلی:

این نوع زخم های دیابتی نیاز به توجه و مراقبت های ویژه دارد.در نتیجه باید پزشک و متخصص خود به زخم های دیابتی داخلی توجه کرده و تحت کنترل بگیرد.زخم های دیابتی همچون زخم های پوستی، ناخن های انگشتی ، کالوس و … منشا داخلی دارند که میتوانند موجب شکستگی در پوست و بافت های اطراف آن شوند.در موارد شدید تر احتمال بروز عفونت های باکتریایی وجود دارد.

 

 

علل بروز زخم های دیابتی

مشخص است که در افراد دارای بیماری زمینه ای دیابت هرگونه زخمی می تواند جزء زخم های دیابتی محسوب شود، اما اگر فرد سالم دچار علایم زیر باشد، میتوان این احتمال را داد که فرد سالم دچار بیماری دیابت شده است. از این رو افراد سالم باید با مشاهده علائم زخم های دیابتی همچون موارد زیر، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

  • درد مزمن
  • التهاب و قرمزی
  • گرما
  • عدم وجود عملکرد ناحیه
  • عفونت
  • بوی بد و بافت مرده
  • سوزش و خستگی
  • آسیب های عصبی
  • تب و لرز شدید

 

درمان زخم های دیابتی

حتما شعار “پیشگیری بهتر از درمان است” را شنیده اید. این شعار برای بیماری دیابت بیش از دیگر بیماری ها قابل قبول است. پیشنهاد میکنم حتما در پیشگیری از بیماری و زخم های دیابتی اقدام کنید. اما اگر کار از کار گذشته باشد، متخصصین، انواع زخم های دیابتی را با روش های زیر کنترل میکنند.

آنتی بیوتیک ها:

این دارو ها معمولا برای زخم های آلوده و عفونی به کار میروند.

جراحی:

در روش جراحی از درمان های زخم های دیابتی، بافت مرده یا آلوده برداشته شده تا بافت سالم درمان و احیا شود.

 

مراکز مراقبت از زخم :

برخی بیماران که زخم های دیابتی همچون کالوس ، زخم ناخن ، زخم های مزمن و… دارند می توانند تحت مراقبت این مراکز قرار گیرند.

 

قطع عضو:

در صورتی که درمان زخم های دیابتی ناممکن باشد، برای جلوگیری از پیشرفت زخم به دیگر نواحی ، قطع عضو صورت می گیرد. معمولا زخم های عفونی شدید منجر به قطع عضو میشوند.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا