آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن ها

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن ها

درباره زخم های عفونی چه می دانید؟ سالانه افراد زیادی به دلیل اتفاقات یا بیماری های مختلف دچار زخم های عفونی می شوند که معمولا قابل درمان است. مگر در مواقع خاص که میزان عفونت آنقدر زیاد می شود که سایر اندام های بدن را نیز درگیر می کند.

زخم ها انواع مختلفی دارند که اکثریت افراد با نوع عفونی آن آشنایی دارند. این نوع زخم ها باید توسط پزشک و به وسیله دارو‌های آنتی بیوتیک درمان شوند که مشکلات جدی را برای شما ایجاد نکنند. مواقعی پیش می آید که زخم شما در منزل درمان می شود و خطری برای شما نخواهد داشت.

درحالی که زخم های عفونی با درمان های خانگی خوب نمی شوند و ممکن است عفونت آن بیشتر یا زخم شما بدتر شود. به همین دلیل پیشنهاد می شود که هنگام ایجاد زخم های عفونی حتما به پزشک مراجعه کنید‌.

در ادامه برای شما مطالب جالبی درباره زخم های عفونی داریم که حتما به کار شما خواهد آمد. در بخش های بعدی مقاله با انواع زخم های عفونی آشنا می شوید و راه های درمانی آن را می آموزید؛ بنابر‌این تا پایان مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن هازخم های عفونی چگونه به وجود می آیند؟

هنگامی که زخمی روی بدن شما ایجاد می شود، در صورتی که میکروب ها به داخل آن نفوذ کنند و شما نیز مراقب زخم خود نباشید، زخم های عفونی ایجاد می شوند. همانطور که می دانید پوست بدن یک لایه محافظ بسیار قوی در مقابل ورود میکروب ها به داخل بدن خواهد بود.

بنابراین وقتی زخمی روی پوست ایجاد می شود، بدن یکی از مهم ترین سیستم های دفاعی خود را از دست می دهد. باکتری ها و میکروب ها در اثر آلودگی یا عوامل مختلف از طریق زخم های ایجاد شده راهی به درون بدن شما پیدا می کنند.

این میکروب ها در صورتی که از بین نروند، باعث ایجاد عفونت خواهند شد. در اثر ایجاد عفونت بدن شما باید در مقابل آن رفتار ایمنی از خود بروز دهد؛ از این رو نشانه هایی مانند تورم، قرمزی یا درد را برای زخم خود خواهید دید.

در مواقع شدید تر ممکن است حالت تهوع یا تب نیز برای شما ایجاد شود. عفونت های معمولی و خفیف با درمان های خانگی جواب می دهد، اما در صورتی که عفونت شما شدید باشد، حتما باید به وسیله راه های پزشکی و مراجعه به پزشک آن را درمان کنید.

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن هاانواع زخم های عفونی را بشناسید

زخم های عفونی به دلایل مختلف ایجاد می شود و انواع متفاوتی دارد. در این بخش قرار است که چند نمونه از زخم های عفونی و درمان آن ها را به شما معرفی کنیم.

گزیدگی توسط حیوانات را جدی بگیرید

هنگامی که جایی از بدن شما توسط حیواناتی مانند سگ گاز گرفته می شود، میکروب ها یا ویروس های درون بزاق آن به شما منتقل می شود. در این صورت باید حتما به بیمارستان مراجعه کنید و آمپول هاری به شما تزریق شود.

بزاق حیوانات به دلیل در تماس بودن با همه مکان های مختلف ممکن است که آلودگی و ویروس های زیادی را به همراه داشته باشد. به همین دلیل در مواقع گزیدگی تاکید می شود که سریعا به بیمارستان مراجعه کنید و تحت درمان قرار بگیرید.

در صورتی که ویروس ها به بدن شما منتقل شده باشد و برای درمان آن اقدامی انجام ندهید، جان شما به خطر می افتد. در مواقعی این ویروس ها آنقدر خطرناک هستند که اگر دیر به بیمارستان مراجعه کنید، خطر مرگ، شما را تهدید خواهد کرد.

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن ها

عفونت بعد از جراحی را بررسی کنید

در بعضی از مواقع پیش می آید که به دلیل باز بودن زخم های جراحی و تماس آن با دست یا حتی همان محیط بیمارستان که آلوده است، میکروب به بدن شما وارد می شود. در این صورت امکان دارد که عفونت های شدیدی برای شما اتفاق بیفتد و زخم های عفونی ایجاد شود.

به همین دلیل پزشکان برای جلوگیری از ایجاد عفونت یا درمان آن پس از جراحی برایتان دارو‌های آنتی بیوتیک تجویز خواهند کرد. این دارو‌ها با از بین بردن میکروب های موجود در بدن و اطراف زخم ها از ایجاد عفونت جلوگیری خواهد کرد.

همچنین شما نیز باید تا بهبودی کامل از زخم خود به خوبی مراقبت کنید و طبق دستورات پزشک هرروز آن را ضدعفونی نمایید. تمیز کردن زخم ها نیز از ایجاد آلودگی و ورود میکروب ها به داخل بدن جلوگیری می کند.

سوختگی عامل ایجاد عفونت

در اکثر مواقع افرادی که دچار سوختگی های شدید می شوند، زخم های ایجاد شده آنقدر عمیق است که عفونت هایی در آن ایجاد می شود؛ از این رو پزشکان در مواقعی که زخم های ناشی از سوختگی را درمان می کنند تمام تلاش خود را انجام می دهند که مانع بروز عفونت شوند.

در بسیاری از مواقع افراد به دلیل عفونت های شدید ناشی از زخم های سوختگی جان خود را از دست می دهند. در شرایطی که سوختگی شدید باشد، حتما باید به پزشک مراجعه کنید و تحت نظر باشید که زخم های شما به صورت مرتب با ضد‌عفونی کننده های مخصوص تمیز و استریل شود.

در غیر این صورت ممکن است که میزان سوختگی و عفونت های ایجادشده به حدی شدید باشد که مشکلات جدی را برایتان ایجاد کند. از سوختگی های جزئی نیز غافل نشوید و مدام سطح زخم را به وسیله پماد های مخصوص تمیز کنید.

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن ها

بیماری های خود را درمان کنید

گاهی به دلیل برخی از بیماری های زمینه ای مانند دیابت زخم های عفونی در بدن ایجاد می شود. هنگامی که دارای اینگونه بیماری های زمینه ای هستید، بهتر است‌ هرچه زود‌تر به کنترل یا درمان آن فکر کنید. شاید مانند دیابت درمان قطعی برای آن وجود نداشته باشد.

به هر حال با مراجعه به پزشک قادر هستید‌ بیماری خود را کنترل کنید و مانع بروز زخم های عفونی شوید. زخم های ناشی از دیابت در بعضی مواقع آنقدر شدید و عفونی هستند که پزشک مجبور به قطع عضو می شود.

قطع عضو در صورت ایجاد عفونت مانع پیشرفت آن به بخش های دیگر می شود. با این حال در صورتی که به موقع برای کنترل بیماری خود اقدام نکنید، خطر مرگ نیز شما را تهدید خواهد کرد.

آشنایی با انواع زخم های عفونی و درمان آن هاسخن آخر

زخم های عفونی در صورتی که درمان نشود، برای شما بسیار خطرناک خواهد بود و امکان انتقال عفونت به بخش های دیگر بدن نیز وجود دارد. زخم های سطحی نیز در صورتی که در برابر آلودگی قرار بگیرد، امکان ایجاد عفونت وجود خواهد داشت.

توجه داشته باشید حتما زخم های خود را مرتب تمیز کنید. همچنین استفاده از پماد‌های ضد میکروبی و ضد‌عفونی‌کننده باعث تمیز یا استریل شدن زخم های شما می شود. هرچه بیشتر از زخم های خود مراقبت کنید، آن ها زود‌تر درمان خواهند شد.

بهترین کار این است که در هنگام ایجاد زخم حتما به پزشک مراجعه کنید و دارو‌های تجویز‌شده را به موقع یا سر وقت مصرف نمایید. تمام این مراقبت ها به بهبودی زخم و جلوگیری از ایجاد عفونت کمک خواهد کرد.

قابل ذکر است که در تمامی موارد ذکر شده باید به این نکته توجه داشت که بیمار توسط درمانگر بررسی کامل از نظر خونرسانی و وجود عفونت عمقی شده باشد و به تشخیص و راهنمایی وی از سایر روش های درمانی تکمیلی استفاده شود.

Source: www.labtestsonline.org.au, www.medicalnewstoday.com, www.woundsource.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا