خانه » وبلاگ » خیس شدن بخیه
دست زیر آب

خیس شدن بخیه

نکات مهم در خیس شدن بخیه

آیا می‌توانم بخیه‌هایم را در هنگام حمام کردن یا دوش گرفتن خیس کنم؟

زخم‌ها و بخیه‌های تازه، نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند. سعی کنید بخیه‌های خود را حداقل تا 48 ساعت بعد از انجام عمل جراحی، خشک نگه دارید. معمولا شرایط زخم‌ها و بخیه‌ها در افراد مختلف، متفاوت است. بنابراین، باید با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که چه زمانی می‌توانید بخیه‌های خود را خیس کنید و چه زمانی باید بخیه‌های خود را خشک نگه دارید. این مسئله به نوع زخم و نوع پانسمان شما بستگی دارد.

چه زمانی بعد از عمل جراحی می‌توانم حمام کنم یا دوش بگیرم؟

خیس شدن بخیه

بعد از گذشت دو روز یا 48 ساعت از زمان انجام عمل جراحی، می‌توان زخم‌ جراحی را بدون افزایش ریسک عفونت، خیس کرد. بعد از گذشت این مدت زمان، می‌توانید بخیه‌های خود را برای مدت کوتاه با مقدار کمی آب (مانند دوش گرفتن خیلی سریع) خیس کنید، اما نباید زخم خود را در آب وان فرو ببرید.

بعد از دوش گرفتن حتماً محل بخیه را خوب خشک کنید.

پانسمان ها

اگر روی بخیه های خود پانسمان دارید، از خیس شدن آن جلو گیری کنید. بعضی از پانسمان‌ها ضد آب هستند،و می‌توانید با آن‌ها دوش سریع و سبک بگیرید؛ اما حتی این پانسمان‌ها را نیز نباید در آب فرو ببرید. در صورتی که از ضدآب بودن پانسمان خود مطئمن نیستید، از خیس شدن آن، جلوگیری کنید.

خشک نگه داشتن بخیه‌ها

اگر پزشک و پرستار به شما توصیه کرده‌اند که بخیه‌های خود را خشک نگه دارید، می‌توانید از راه کارهای زیر استفاده کنید:

  • هنگام دوش گرفتن از پانسمان های ضد آب استفاده کنید، یا می‌توانید از یک دستکش پلاستیکی یا یک کیسه پلاستیکی، که روی زخم را پوشش می‌دهند، استفاده کنید.
  • ایستاده دوش بگیرید و سعی کنید از خیس شدن بخیه‌ها جلوگیری کنید. سپس بدن خود را با یک حوله تمیز خشک کنید.

بخیه‌های خود را، حتی اگر محل زخم و بخیه‌ها خیس نشده باشد، با حوله تمیز خشک کنید تا مطمئن شوید رطوبت اضافه‌ای در محل وجود ندارد.

مراقبت از زخم یک فرآیند بسیار مهم است که در صورت انجام درست آن، می‌تواند به بهبودی سریع زخم و جلوگیری از بروز عفونت زخم کمک کند. بنابراین، بعد از انجام عمل جراحی و دریافت بخیه، باید با پزشک معالج یا ارائه دهندگان خدمات درمانی خود در ارتباط باشید و سؤالات مهم خود را از آن‌ها بپرسید. آن‌ها می‌توانند در مورد مسائل مختلف، مانند جلوگیری از خیس شدن زخم به شما کمک کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا