خانه » وبلاگ » مراقبت از زخم در فصل زمستان
مراقبت از زخم

مراقبت از زخم در فصل زمستان

با فرا رسیدن فصل سرما و زمستان، مراقبت از زخم اهمیت بیشتر و ویژه تری پیدا می کند. هوای سرد اثرات منفی بر روند بهبود زخم می گذارد، به خصوص در زخم هایی که به دلیل ماهیت شان روند بهبود آهسته تری دارند، مانند زخم های دیابتی. تغییرات دما و فصل از جمله مواردی است که نحوه مراقبت از زخم مانند پانسمان کردن را  تغییر می دهد.

در این مقاله، به بررسی اثرات هوای سرد بر روند بهبود زخم و هم چنین مراقبت از زخم در فصل زمستان می پردازیم.

چگونه سرما بر روی زخم تاثیر می گذارد؟

با شروع فصل سرما، احتمال سرما خوردگی افزایش می یابد. همان طور که می دانید ویروس ها عامل اصلی  ابتلا به سرماخوردگی هستند. در چنین شرایطی، سیستم ایمنی تمرکز خود را بر حمله به عوامل بیماری زا و نابودی آن ها می گذارد. به همین خاطر، زخم در معرض دچار شدن به عفونت خواهد بود.

هوای سرد، جریان خونرسانی را کند می کند. با کاهش خونرسانی، اکسیژن و مواد مغذی کمتری به بافت و ارگان ها می رسد، دفع باکتری ها از بافت سخت می شود و در نهایت، روند بهبود زخم نیز به تاخیر خواهد افتاد. علاوه بر موارد گفته شده، کاهش جریان خونرسانی، مانع از تولید و تشکیل بافت جدید در نواحی اطراف زخم می شود.

بی تحرکی و اهمیت ندادن به ورزش، خود از دیگر عواملی است که بر کاهش جریان خونرسانی تاثیرمی گذارد. اما در فصل سرما و هنگام انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی مراقب سرما خوردگی باشید.

نکته ای که اهیمت دارد این است که زخم باید گرم و پوشیده باشد و پانسمان نباید به حدی سفت باشد که بر جریان خون تاثیر بگذارد. کاهش خونرسانی به ناحیه درگیر باعث کاهش حساسیت در ناحیه زخم می شود، و به تدریج شاهد بدتر شدن شرایط و علائم خواهیم بود.

انجام یک سری ورزش های سبک مانند شنا و یوگا، به بهبود جریان خونرسانی در بدن کمک می کند.

این نکته را در نظر داشته باشید که زخم باید با پانسمان مناسب پوشیده شود تا محیط مرطوبی برای زخم فراهم شود. مرطوب بودن محیط زخم به تسریع روند بهبود کمک می کند. حتی جهت پیشگیری از خشک شدن زخم می توانید با مشورت پزشک از کرم ها و لوسین های مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

جهت پیشگیری از بروز سرما خوردگی چه می توان کرد؟

تا حد امکان در فصل های سرد و زمستان، از بودن در محیط های شلوغ خودداری کنید، چرا که در چنین محیط هایی احتمال انتقال عفونت و سرماخوردگی بسیار بالاست. در صورت ابتلا به سرما خوردگی فعالیت و توجه سیستم ایمنی از روی زخم برداشته می شود.

Source: https://advancedtissue.com/2018/01/winter-is-the-season-for-special-wound-care/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا