خانه » وبلاگ » خطر ابتلا به دیابت را در خود بسنجید

خطر ابتلا به دیابت را در خود بسنجید

خطر ابتلا به دیابت را در خود بسنجید

دیابت سالانه منجر به مرگ بیش از 2300000 نفر، در ایالات متحده می شود ؛ اما بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع 2، از بیماری خود آگاهی ندارند و ممکن است هم اکنون، با عوارض مختلف مربوط به این بیماری  روبرو باشند.

 

خطر ابتلا به دیابت

 

عوامل خطر آفرین ( ریسک فاکتور ) غیر قابل تغییر برای دیابت نوع دو

چندین عامل ، خطر ابتلا به پیش‌دیابت و در نهایت، دیابت نوع 2 را افزایش میدهند ؛ برخی از این ویژگی ها قابل تغییر نیستند و یا خارج از کنترل شما هستند. مانند :

 

 • سابقه خانوادگی : اگر یکی از اعضای خانواده شما به دیابت مبتلا است ، خطر ابتلا شما به این بیماری، به طرز قابل توجهی افزایش می یابد . شجره نامه خانوادگی خود را ترسیم کنید و آنرا نزد پزشکتان ببرید تا بفهمد سابقه خانوادگی شما، برای شما، چه معنی میتواند داشته باشد .
 • ‏پیشینه قومی و نژادی : برای مثال بر طبق آمار این بیماری در آمریکا ، ابتلا بعضی از نژاد ها به این بیماری مانند :نژاد آفریقایی آمریکایی ، آسیایی آمریکایی ، لاتین آمریکایی ، آمریکایی های بومی و یا بومیان جزایر اقیانوس آرام، بیشتر گزارش و ثبت شده است.
 • ‏سن : هرچه سن شما بیشتر باشد ، خطر ابتلا به دیابت در شما بیشتر است . به طور کلی ابتلا به دیابت نوع 2 در سنین میانسالی ، بویژه پس از ۴۵ سالگی ، رخ میدهد . با این حال کادر درمان، هر روز تعداد زیادی موارد ابتلا به دیابت نوع 2 را در نوجوانان و نیز  کودکان، تشخیص میدهند .
 • ‏سابقه دیابت بارداری : اگر در دوران بارداری به دیابت مبتلا شده باشید ، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

 

قند خون

عوامل خطر آفرین ( ریسک فاکتور ) قابل تغییر برای دیابت نوع دو

شما میتوانید ( و البته باید ) در خصوص عوامل خطر آفرین قابل اصلاح ، اعمالی انجام دهید. با ایجاد تغییرات سالم، شما میتوانید خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش داده و یا پیشرفت آنرا به تاخیر بیاندازید .لازم به ذکر است این تغییرات همچنین میتوانند کیفیت کلی زندگی شما را بهبود ببخشند .

 • اضافه وزن / چاقی‌ : اضافه وزن شما را بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار میدهد . از دست دادن ۵ تا ۷ درصد وزن بدنتان، میتواند خطر ابتلا به پیش‌دیابت را تا پنجاه درصد کاهش دهد. این مقدار با کاهش بیشتر وزن شما، بیشتر میشود . درباره نحوه کنترل وزن خود بیشتر بدانید .
 • ‏همراه با اضافه وزن و چاقی، عدم تحرک نیز، در ردیف فاکتور های خطر آفرین قابل تغییر پیش‌دیابت و دیابت نوع 2 قرار دارد .

 

برای سلامت عمومی قلب و عروق خود ، به دنبال انجام موارد زیر باشید :

 

 • انجام حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی هوازی ،با شدت متوسط در هفته
 • یا انجام ۷۵ دقیقه فعالیت بدنی هوازی شدید در هفته
 • و یا ترکیبی از هر دو فعالیت، همراه با تقویت عضلات، حداقل دو روز در هفته

 

 • فشار خون بالا ( هایپر تنشن ) : فشار خون بالای درمان نشده، علاوه بر آسیب رساندن به سیستم قلبی – عروقی ، با پیشرفت دیابت همراه است .
 • ‏سطح غیر طبیعی کلسترول ( لیپید ) : سطح پایین HDL ( کلسترول خوب ) و یا سطح بالای تری گلیسرید، میتواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی _عروقی را افزایش دهد . یک برنامه غذایی سالم ، فعالیت هوازی کافی ، وزن متعادل، میتواند به بهبود سطح غیر طبیعی چربی کمک کند . گاهی اوقات نیز استفاده از دارو ها لازم است و پیشنهاد میشود .

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا