خانه » وبلاگ » ضایعات پوستی

ضایعات پوستی

ضایعات پوستی قسمتی از پوست می باشند که نسبت به پوست اطراف شان ظاهر غیر طبیعی دارند. دو نوع ضایعه پوستی اولیه و ثانویه وجود دارد. ضایعات اولیه، ضایعاتی هستند که از بدو تولد وجود دارند و یا به مروز زمان بر روی پوست، ظاهر می شوند. ضایعات ثانویه، در نتیجه دستکاری و تغییرات ضایعات اولیه ایجاد می شوند.

علت ایجاد ضایعات پوستی چیست؟

عفونت پوستی، یکی از شایع ترین علل ایجاد ضایعات پوستی هستند، که در اثر تماس با پوست آلوده فرد دیگری منتقل می شوند. برخی ضایعات مانند خال و کک و مک، ارثی هستند. برخی از ضایعات مانند اگزما و درماتیت تماسی، در پی واکنش های آلرژیک ایجاد می شوند.

مواردی مانند گردش خون ضعیف، دیابت و یا حساسیت های پوستی، از دیگر دلایل ایجاد ضایعات پوستی هستند.

همان طور که قبلا گفتیم، برخی ضایعات پوستی ارثی هستند، و افرادی که در یکی از اعضای خانواده خود سابقه ابتلا به خال و یا کک و مک دارند، بیشتر در معرض ضایعات پوستی هستند. افراد مبتلا به آلرژی نیز بیشتر در معرض ضایعات آلرژیک مانند اگزما خواهند بود. احتمال ابتلا به این ضایعات در افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، نیز بیشتر خواهد بود.

تشخیص

جهت تشخیص ضایعات پوستی، ابتدا پزشک به بررسی ضایعه، زخم و علائم بالینی می پردازد. جهت تائید نیز، نمونه ای از ضایعه (بیوپسی) گرفته و برای آزمایشگاه ارسال می شود. سپس، با بررسی سابقه بیمار، بهترین شیوه درمانی در نظر گرفته خواهد شد.

درمان

درمان ضایعات پوستی بر اساس علت ایجاد زخم، صورت می گیرد.

درمان دارویی

مصرف داروهای موضعی، اولین خط درمان است که به رفع التهاب و محافظت از ناحیه درگیر شده، کمک می کند. با این درمان، علائمی مانند درد، خارش و سوزش، تسکین می یابد.

درمان جراحی

گاهی برخی ضایعات، عفونی می شوند و شاهد تجمع چرک خواهیم بود، در چنین مواردی، چرک بایستی تخلیه شود. گاهی خال هایی که به مرور زمان، تغییر شکل داده اند، با جراحی درمان می شوند.

برخی اقدامات و مراقبت ها در منزل

استفاده از لوسیون های ضد خارش می تواند به تسکین علائمی مانند خارش و یا سوزش کمک کند. استفاده از پودرهای جاذب و محافظ، در کاهش اصطکاک در درماتیت های پوستی موثر می باشد.

منبع https://www.healthline.com

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا