کالوس یا پینه

کالوس یا پینه

کالوس یا پینه

پینه عبارتست از ضخیم شدگی قسمتی از پوست بخصوص در نواحی انگشتان دستها، کف پا و انگشتان پاها، زانوها و….. که در اثر فشار و سایش زیاد ایجاد می‌شود. درحقیقت پینه ها عوامل حفاظتی پوست در برابر فشار و اصطکاک هستند.

در افراد سالم، پینه ها تا زمانی که بزرگ و دردناک نشده باشند مشکلی ایجاد نمیکنند ولی در افراد دیابتی و افرادی که به نوعی دچار مشکل خونرسانی در پاهای خود هستند، پینه ها در دراز مدت می توانند عامل ایجاد زخم و عفونت در کف پا و انگشتان شوند.

پوشیدن کفش تنگ و نامناسب، باعث ایجاد فشار و اصطکاک در نقاط خاصی از پا می‌شود که یکی از علل عمده ضخیم شدن پوست در این نواحی و تشکیل پینه ها است.

ناهنجاریهای پا، بویژه در هنگام حرکت و راه رفتن، منجر به افزایش فشار در این نقاط حساس است و میتواند یکی از دلایل ایجاد پینه یا کالوس باشد.

تغییر شکل انگشتان پاها(دفرمیتی)، به مرور زمان باعث خم شدن انگشتان به سمت پایین و ایجاد برجستگی‌های استخوانی بر روی آنها می‌شود، که در اثر سایش و فشار ناشی از رویه کفش یا دمپایی می‌تواند منجر به ایجاد پینه ها و نهایتا زخم در این نواحی بشود.

بهترین روش برای پیشگیری و از بین بردن پینه ها در مراحل اولیه، استفاده از کفش مناسب و پدهای طبی است. همچنین مرطوب نگه داشتن پوست، استفاده از آب گرم، سوهان و سنگ پا برای برداشتن لایه های سطحی پینه ها می‌تواند مفید باشد. همچنین معاینه و بررسی روزانه پاها در افراد دیابتی، گام موثری در پیشگیری و کنترل کالوسها و زخمهای این ناحیه است.

کالوس یا پینه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا