خانه » وبلاگ » همه چیز در مورد لیزر درمانی جای زخم
لیزر درمانی جای زخم

همه چیز در مورد لیزر درمانی جای زخم

همه چیز در مورد لیزر درمانی جای زخم

به طور کلی از لیزر درمانی جای زخم برای جراحت های متوسط استفاده می شود و اگر عمق زخم زیاد باشد؛ برای از بین بردن آن روشهای متفاوت تری نظیر جراحی استفاده می شود. استفاده از لیزر باعث تورم و سوزش می شود که معمولا بعد از ۲۴ ساعت از بین می رود و در افرادی که پوست تیره دارند ممکن است سبب تغییر رنگ رنگدانه های پوستی آنها شود. توصیه می‌شود؛ پس از لیزر؛ مراقبت های تجویز شده توسط پزشک را به خوبی اجرا نمایید تا پوست دچار عفونت و عوارض دیگر نشود.

در ادامه تمامی موارد مرتبط با لیزر درمانی جای زخم را باهم بررسی خواهیم کرد.

 

انواع لیزر درمانی جای زخم

دو نوع لیزر برای رفع اسکار و جوان سازی پوست وجود دارد که هرکدام نقاط ضعف و قوت زیادی دارند.

لیزرCO2 یکی ازقویترین لیزرهایی است که به عمق پوست نفوذ می کند یکی از بهترین نوع لیزر برای رفع جای سوختگی و از بین بردن جای بخیه عمیق و باریک است. در نهایت مرحله ریکاوری و احیاء بیمار طولانی می باشد معمولا حدود ۲ هفته طول می کشد. و درمان آن دردناک است.

لیزر اربیوم Erbium YAG کم قدرت تر از لیزر  CO2 برای رفع جای سوختگی و جای بخیه کم عمق استفاده می شود و به بی حسی کمتری احتیاج داریم و زمان ریکاوری و احیای بیمار سریعتر و در حدود یک هفته است.

 

فواید درمان با لیزر

 • درمان در یک مدت زمان پایین
 • درمان ساده با ناراحتی کم
 • جلسات درمانی سریع
 • نتیجه مطلوب از رفع جای سوختگی و جای بخیه (اسکار)

لیزر درمانی جای زخم

عوارض لیزر درمانی جای زخم

از آنجا که در لیزر درمانی جای زخم از نور و گرما برای درمان سلولهای آسیب دیده پوست استفاده میشود ، ممکن است عوارض جانبی از قبیل:

 • جای زخم
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • خون ریزی
 • درد

عوارض جانبی خفیف باید طی چند روز بهبود یابد. در صورت بروز علائم عفونت مانند افزایش قرمزی یا درد شدید به پزشک مراجعه کنید. علائم دیگر عفونت پوستی شامل ایجاد آبسه یا چرک در نزدیکی محل عمل است. برای اطلاعات بیشتر مفاله عوارض لیزر درمانی جای زخم را بخوانید

 

نحوه لیزر درمانی جای زخم

بیهوشی های امروزی از احساس درد بیمار جلوگیری میکند.این درمان ها دوره ریکاوری و احیای سریع تری برای بیمار دارد.درمان با این لیزر تاثیری را که لیزر کامل بر روی پوست ایجاد می کند ندارند. بیمار معمولا قرمزی و تاول های کمتری روی پوست خود دارد که بعد از چند روز ناپدید می شود. احتمالا شما به ۳ یا ۴ دوره درمان با حداقل یک هفته فاصله نیاز دارید.در حالی که بعضی درمان ها فورا نتیجه بخش هستند اما شما به چند ماه انتظار نیاز  دارید تا نتیجه واقعی را مشاهده کنید.

متخصص پوست از لیزر با اشعه مادون قرمز برای حرارت دادن قسمت ها ی داخلی پوست که قابل لمس نیستند استفاده میکند. تحریک شدن کلاژنها برای رشد و سلول های ساخته شده جدید و تازه جایگزین سلول های مرده وآسیب دیده می شوند.یکی از نقاط قوت این روش برای رفع جای سوختگی و جای بخیه زمان می باشد.بیمار احتیاج به زمان برای ریکاوری و احیا ندارد و زمان کمتری در مطب پزشک حدود ۱۵تا ۳۰ دقیقه برای انجام این عمل نیاز میباشد .

واز نقاط ضعف این جراحی این است که این عمل کمی دردناک است اما وقتی لیزر انجام شد با استفاده از یک اسپری خنک کننده روی قسمت های لیزر شده از درد آن قسمت بکاهید.

به دلیل اینکه لیزر درمانی در عمق پوست شما انجام شده ماه ها به طول می انجامد تا نتیجه را مشاهده کنید.

 

موارد منع لیزر درمانی جای زخم

افراد بالای ۲۰ سال که در سلامت کامل به سر می برند می توانند زیر نظر پزشک در صورت نیاز بعد از انجام تست، از لیزر درمانی استفاده کنند.

لیزر درمانی در زنان باردار، افرادی که حساسیت به نور دارند ، افراد مبتلا به تومورهای بدخیم و افراد مبتلا به بیماری های عفونی توصیه نمی شود.

 

لیزر درمانی جای زخم

بعد از لیزر درمانی جای زخم چه انتظاری باید داشت؟

زمان بهبودی متفاوت است ، اما ممکن است ۳ تا ۱۰ روز طول بکشد تا پوست شما بهبود یابد. پزشک شما بلافاصله پس از لیزر درمانی جای زخم  دستورالعمل مراقبت را ارائه می دهد. این موارد شامل موارد زیر است:

به مدت چهار تا شش هفته بعد از عمل از نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

 • برای کاهش تورم یک بسته سرد یا پارچه مرطوب روی آن بگذارید.
 • در صورت لزوم داروهای بدون نسخه ضد درد مصرف کنید.
 • روزانه مرطوب کننده بمالید.
 • ممکن است لازم باشد چند روز از آرایش خودداری کنید.
 • درمان با لیزر درمانی ماندگار است ، اگرچه ممکن است نتایج دائمی نباشد و در آینده به درمان های مکرر احتیاج پیدا کنید.
 • نتایج همیشه سریع نیستند. ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا متوجه تفاوت شوید.

 

هزینه لیزر درمانی جای زخم

از آنجا که لیزر درمانی جای زخم روش های زیبایی و انتخابی است ، ممکن است بیمه شما هزینه را پوشش ندهد.

هزینه درمان بستگی به موارد زیر دارد:

 • اندازه زخم
 • تعداد زخم ها
 • تعداد دفعات درمان های لیزر مورد نیاز شما

به خاطر داشته باشید که برای به دست آوردن نتایج مورد نظر خود ممکن است به بیش از یک درمان لیزر نیاز داشته باشید. هربار که پزشک خود را ملاقات می کنید ، مجبور به پرداخت هزینه خواهید شد.

هیچ مدت زمان طولانی برای استراحت با این روش درمانی وجود ندارد ، بنابراین لازم نیست نگران مرخصی بیش از حد برای کار خود باشید. ممکن است شما بتوانید روز بعد یا طی چند روز به کار خود برگردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا