خانه » وبلاگ » علائم نوروپاتی دیابتی
نشانه های نوروپاتی دیابتی

علائم نوروپاتی دیابتی

علائم نوروپاتی محیطی دیابتی | مانیکان

نوروپاتی محیطی دیابتی چیست؟

نوروپاتی دیابتی عارضه‌ای است که در اثر بالا بودن سطح قندخون ایجاد می‌شود و منجر به آسیب‌دیدگی عصب خواهد شد. برخی افراد هیچ علائمی ندارند. در برخی دیگر نیز این علائم، ضعف بیمار را به همراه دارد.

طبق آمار مؤسسه‌ی ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی و گوارشی (NIDDK)، بین ٦٠ تا ٧٠ درصد بیماران دیابتی به نوروپاتی مبتلا هستند.

نوروپاتی محیطی که شایع‌ترین نوع نوروپاتی دیابتی است بر پاها، انگشتان و دست‌ها تأثیر می‌گذارد.

بسیاری از افراد نمی‌دانند که به دیابت مبتلا هستند. اطلاع نداشتن افراد از ابتلاء دیابت باعث می‌شود آن‌ها دلیل علائمی که دارند را ندانند.

علت آسیب‌دیدگی عصب چیست؟

آسیب‌دیدگی عصب از سطح بالای قند خون ناشی می‌شود. علت این‌که چرا سطح قند خون به اعصاب آسیب می‌زند مشخص نیست.

عوامل مختلفی ممکن است باعث آسیب‌دیدگی فیبر عصبی شوند. طبق اعلام NIDDK، یکی از دلایل احتمالی، تأثیر متقابل رگ‌های خونی و اعصاب بر یکدیگر است.

عوامل دیگر شامل فشار خون بالا، بالا بودن سطح کلسترول و التهاب سیستم عصبی است.

معمولاً نوروپاتی دیابتی اول در پاها ایجاد می‌شود و ممکن است بعدها در دست‌ها نیز بروز پیدا کند.

احساس کرختی

یکی از علائم شایع نوروپاتی محیطی دیابتی، کرختی و بی‌حسی است. گاهی اوقات ممکن است بیمار هنگام راه رفتن در پاهایش احساس کرختی داشته باشد.

گاهی نیز دست‌ها مورمور شده یا احساس سوزش دارند. بیمار حس می‌کند دستکش پوشیده یا جوراب به پا دارد، در صورتی که این‌طور نیست.

تیر کشیدن جایی از بدن

گاهی اوقات بیمار دردهایی شدید و ناگهانی حس می‌کند. گاهی نیز دچار گرفتگی عضلات شکم می‌شود. طوری که حس می‌کند قاشق و چنگال را قورت داده است!

گاهی نیز ممکن است بر اثر نوروپاتی محیطی دیابتی اشیایی که حمل می‌کنید، ناگهان از دست‌تان بیفتند.

عدم تعادل

تلوتلو خوردن یا عدم تعادل می‌تواند ناشی از نوروپاتی محیطی دیابتی باشد. پوشیدن کفش‌های طبی ارتوپدی در این مورد به شما کمک می‌کند.

عدم هماهنگی نیز یکی از علائم شایع نوروپاتی محیطی دیابتی است. اغلب اوقات، ضعف عضلانی در مچ پا باعث می‌شود فرد هنگام راه رفتن دچار مشکل شود. کرختی پا نیز در عدم تعادل مؤثر است.

پاهایم شکل عجیبی دارند

ممکن است پاهای شما آسیب ببینند. این بر اثر تغییرات وزنی است که به دلیل راه‌رفتن غیرعادی و اختلال در عملکرد اعصاب ایجاد شده و در نتیجه بر عضلات تأثیر گذاشته است.

یک نمونه از این آسیب‌ها، انگشت چکشی است. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که سه انگشت میان شست پا و انگشت کوچک تغییر شکل دهند.

چرا دچار درد شده‌ام؟

ممکن است در پاها دچار درد یا تاول‌هایی شوید که علت آن‌ را نمی‌دانید. دلیلش این است که احتمالاً به خودتان آسیب زده‌اید و در آن لحظه متوجه این اتفاق نشده‌اید.

گاهی اوقات به دلیل آسیب عصبی، متوجه درد نمی‌شوید. این مسئله بسیار خطرناک است زیرا به عنوان مثال ممکن است به دلیل عدم واکنش به حرارت، پوست شما در اثر تماس با آب داغ دچار سوختگی شود.

سرد و گرم

این امکان وجود دارد که نوروپاتی محیطی دیابتی منجر به تشدید احساسات شود. ممکن است یک فنجان گرم، برای شما بسیار داغ باشد. این مسئله ممکن است هنگام دست‌ دادن با کسی که دست‌های سردی دارد نیز برای شما آزاردهنده باشد. همچنین احتمال دارد بدون هیچ دلیل مشخصی دست و پای شما سرد یا گرم باشند.

وقتی درد بر خواب شما تأثیر می‌گذارد

گاهی اوقات نوروپاتی دیابتی محیطی هنگام شب، وخیم‌تر می‌شود. ممکن است حتی ملحفه نیز برایتان بسیار سنگین و آزاردهنده باشد. همچنین احتمال دارد در خوابیدن دچار مشکل شوید.

از خودتان مراقبت کنید

شما باید با کمک مراقبین سلامت و استفاده از داروهای مناسب این وضعیت را کنترل کنید.

در صورت ابتلا به نوروپاتی محیطی دیابتی، مصرف الکل را محدود کرده و از مصرف تنباکو خودداری کنید. این مواد، علائم بیماری را تشدید می‌کنند.

تغذیه‌ی مناسب نیز اهمیت دارد. کمبود ویتامین باعث وخامت این بیماری می‌شود. افرادی که از متفورمین استفاده می‌کنند باید درمورد مصرف مکمل ویتامین ب ١٢ با پزشک مشورت کنند.

در صورتی که به زخم‌ پای دیابتی رسیدگی نشود، منجر به عفونت می‌شوند که گاهی این عفونت به استخوان‌ها نیز سرایت می‌کند. عفونت استخوان ممکن است منجر به قطع عضو دیابتی شود.

👈 در این مقاله : علائم عفونت زخم

به‌طور مرتب و به محض این‌که نشانه‌ای از درد را حس کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا