خانه » وبلاگ » درمان زخم عفونی همراه با شکستگی تیبا با فیکساتور الیزاروف
درمان زخم با الیزاروف

درمان زخم عفونی همراه با شکستگی تیبا با فیکساتور الیزاروف

جراحی الیزاروف که در درمان شکستگی های پیچیده استخوان های بلند استفاده می شود، اولین بار در سال ۱۹۵۰ توسط گاوریل آبراموویچ ایلیزاروف که در قفقاز، در اتحاد جماهیر شوروی متولد شد و در سیبری کار می کرد، معرفی شد. این روش، انقلابی برای درمان شکستگی‌ها، عدم جوش خوردن، بدشکلی‌ها و سایر نقایص استخوانی ایجاد کرد و شامل استفاده از یک سیستم فیکساتور خارجی دایره‌ای بود.

در طول دهه بعد، تحقیقات، او را به سمت تکنیک‌های اصلاح انحراف بدن، افزایش طول، کورتیکوتومی، انتقال استخوان و نظریه تنشی کششی سوق داد، که روشی بود که به وسیله آن، الیزاروف نشان داد که استرس تنشی کنترل‌شده و اعمال شده به‌طور مکانیکی باعث بازسازی قابل اعتماد و تکرارپذیر استخوان می‌شود. در سال ۱۹۶۷ بود که اولین مورد توسط او گزارش شد. روش های الیزاروف در سال ۱۹۸۱ توسط یک پزشک ایتالیایی به نام بیانکی مایوچی به غرب آورده شد.
تاریخچه روش الیزاروف در ایران به سال ۱۹۸۷ برمی گردد. در آن زمان تعدادی از جانبازان دوران جنگ به دلیل عوارض جانبی در میدان نبرد به ویژه عدم جوش خوردگی عفونی استخوان ران و درشت نی به بیمارستان های ساسان و شریعتی تهران ارجاع داده شدند. این بیماران قبلاً در مراکز دیگر چه در داخل و چه در خارج از کشور با چندین دوره درمان با روش‌های جراحی کلاسیک بی‌ثمر درمان شده بودند. در آن زمان روش الیزاروف برای اولین بار در ایران بر روی این جانبازان زمان جنگ استفاده شد. نتایج به قدری شگفت‌انگیز بود که به زودی توسط جراحان دیگر در سراسر کشور برای زخم‌های جنگی مورد استفاده قرار گرفت و تا به امروز به طور معمول برای سایر بیماران استفاده می‌شود.

ثابت شده است که فیکساسیون خارجی الیزاروف روشی ارزشمند برای درمان شکستگی های باز استخوان درشت نی است. توانایی فیکساتور الیزاروف برای تثبیت شکستگی، ایجاد فشار در محل شکستگی و امکان دسترسی به بافت‌های نرم، آن را به ابزاری جدایی‌ناپذیر در مدیریت شکستگی‌های شدید درشت نی تبدیل می‌کند.

این روش برای درمان زخم دیستال تیبیا و شکستگی استخوان در معرض دید استفاده میشود. شکستگی استخوان تیبیا در بیماران دیابتی، که موجب زخم پا همراه با عفونت میشود، با روش های متداول نیل گذاری به علت تشدید عفونت و امکان شکستگی مجدد، توسط جراحان کمتر استفاده میشود.

در کلینیک زخم مانیکان، با حضور درمانگران برجسته زخم و مدیریت دکتر شهرام اعظمی متخصص ارتوپدی و زخم، موارد پیچیده زخم که با شکستگی و مشکلات مربوط به استخوان همراه است (مانند پای شارکو) به صورت تخصصی درمان میشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا