خانه » وبلاگ » مراقبت از زخم بعد از بیوپسی یا نمونه برداری از پوست
مراقبت از زخم بعد از بیوپسی

مراقبت از زخم بعد از بیوپسی یا نمونه برداری از پوست

بیوپسی نمونه‌برداری از پوست: روش‌های مراقبت‌ از زخم که متخصصان امراض پوستی به ما توصیه می‌کنند

طی نمونه‌برداری از پوست، متخصص امراض پوستی نمونه‌ی کوچکی از بافت پوست را برمی‌دارد. اگر به تازگی نمونه‌برداری روی پوست شما انجام شده، مراقبت‌های صحیح پس از آن امری ضروری است. مراقبت از زخم از بروز عفونت و عوارض دیگر پیشگیری می‌کند. همچنین باعث تسریع روند بهبودی شده و جای زخم را کاهش می‌دهد.

برای کمک به شما در مراقبت‌های پس از نمونه‌برداری، از دو متخصص امراض پوست خواسته ایم بایدها و نبایدها را در این مورد توضیح دهند. مواردی که در ادامه آمده، توصیه‌ی این پزشکان است:

یک روز پس از نمونه‌برداری

مراقبت از زخم در منزل یک روز پس از نمونه‌برداری شروع می‌شود. ممکن است توصیه‌ی متخصصان کمی با هم تفاوت داشته باشد، ولی این موارد اولیه‌ای هستند که باید رعایت کنید:

 1. دست‌های خود را لااقل برای ٢٠ ثانیه با آب و صابون بشویید. دست‌ها را به هم بمالید تا کف تشکیل شود. سپس پشت دست‌ها، بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را بشویید.
 2. بانداژ را به آرامی بردارید. به زخم دست نزنید. حتی پس از شستن دست‌ها، ممکن است میکروب آن‌ها وارد زخم شود.
 3. زخم را شستشو دهید.زخم و پوست اطراف آن را با آب و صابون ملایم شستشو دهید. لازم است از صابون ملایم استفاده شود. صابون‌های غیرمعطر نیز برای این کار مناسب هستند. لازم نیست از صابون‌های آنتی باکتریال یا دئودرانت استفاده کنید.
 4. کاملاً آبکشی کنید. زخم را کاملاً آب بکشید. باید صابون به کلی از روی پوست پاک شود.
 5. زخم و پوست اطراف زخم را با یک دستمال تمیز خشک کنید. باید از یک بانداژ جدید استفاده کنید، بنابراین لازم است پیش از آن، محل زخم کاملاً خشک شود.
 6. زخم را با بانداژ چسبی یا گاز استریل و نوار کاغذی بپوشانید. پوشاندن زخم باعث تسریع روند بهبودی می‌شود.
 7. مراحلی که در بالا گفته شد را طبق توصیه‌ی متخصص تکرار کنید. بیشترزخم‌های ناشی از نمونه‌برداری بین ٧ تا ١٠ روز بهبود پیدا می‌کنند. نمونه‌برداری در قسمت‌های خاصی از بدن مانند اندام تحتانی معمولاً بیشتر زمان می‌برد.

👈آسیب‌دیدگی پوست در اثر استفاده از وازلین برای زخم‌های باز

اگر زخم دارای بخیه بود، تا زمان کشیدن بخیه‌ها این مراحل را ادامه دهید و از زخم مراقبت کنید.

رفع خارش زخم ناشی از نمونه‌برداری پوست

وقتی زخم بهبود پیدا می‌کند ممکن است دچار خارش شود. برای درمان آن:

 • زخم خشک است: زمانی که بانداژ برداشته می‌شود، آیا زخم ظاهری خشک دارد؟ طبق گفته‌ی دکتر گوهارا برای حل این مشکل «لایه‌ی ضخیمی از وازلین را روی زخم قرار دهید». رطوبت زخم به درمان آن و رفع خارش پوست کمک می‌کند.
 • واکنش آلرژیک یا التهاب پوستی: خارش پوست می‌تواند نشانه‌ی واکنش آلرژیک یا التهاب پوستی باشد. این‌ها مواردی هستند که می‌توانید انجام دهید:
  • اگر هنگام استفاده از بانداژهای چسبی، پوست دچار خارش می‌شود از آن‌ها استفاده نکنید. برای پوشاندن زخم از پدهای غیرچسبی استفاده
  کنید
  • از پماد آنتی‌بیوتیک استفاده نکنید. این امکان وجود دارد که به پماد آنتی‌بیوتیک حساسیت داشته باشید. در عوض از وازلین استفاده کنید.

👈 آلرژی و حساسیت به چسب زخم و پانسمان و بانداژهای چسبی

خونریزی، درد، عفونت و تماس با متخصص امراض پوست

پس از نمونه‌برداری، ممکن است پوست اطراف زخم دچار ورم، قرمزی یا کبودی شود. ممکن است دچار آزردگی شوید. همه‌ی این‌ها در عرض چند روز از بین می‌روند.

اگر دچار هر یک از این علائم شدید، از روش‌های زیر کمک بگیرید:

خونریزیاگر زخم دچار خونریزی شد:

 • روی آن را ٢٠ دقیقه فشار دهید و از گاز استریل استفاده کنید. روی زخم را ٢٠ دقیقه فشار دهید و تا زمانی که خونریزی قطع نشده این کار را ادامه دهید و بعد پدهای گاز را عوض کنید.
 • اگر زخم پس از ٢٠ دقیقه خونریزی داشت، با مطب متخصص امراض پوستی تماس بگیرید. اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مانند وارفارین استفاده می‌کنید لازم است با پزشک تماس بگیرید.

درد: ممکن است پس از نمونه‌برداری پوست، کمی احساس آزردگی داشته باشید.

اگر احساس درد می‌کنید، از استامینوفن استفاده کنید.

گزینه‌ی دیگر این است روی بانداژ یک کیسه‌ی یخ بگذارید. کیسه‌ی یخ به کاهش ورم که ممکن است باعث آزردگی شده باشد، کمک می‌کند.

اگر درد تشدید شد، با مطب متخصص امراض پوستی تماس بگیرید.

عفونت: درد، ورم، گر گرفتگی، ترشح با چرک، پوسته‌های زرد و طلایی یا تب نشانه‌های عفونت زخم هستند. اگر دارای این علائم هستید، فوراً با مطب متخصص پوست تماس بگیرید.

پس از بهبودی زخم، از پوست در برابر نور خورشید محافظت کنید

برای محافظت از پوست در برابر نور آفتاب:

 1. در قسمتی از پوست که روی آن‌ نمونه‌برداری انجام شده و قسمت‌هایی که با لباس پوشانده نمی‌شوند از ضدآفتاب استفاده کنید. برای لب‌ها از بالم لب استفاده کنید. از ضدآفتاب و بالم لبی استفاده کنید که ضدآب و دارای SPF 30 یا بالاتر باشد.
 2. قسمتی از پوست که روی آن نمونه‌برداری انجام شده را با لباس، کلاه‌ لبه‌دار یا کفش بپوشانید. جنس لباس باید طوری باشد که اگر آن را جلوی نور بگیرید، نتوانید از میان آن نور را ببینید. گزینه‌ی دیگر این است که از لباس‌های UPF استفاده کنید.

نمونه‌برداری پوست: روشی بی‌خطر و مؤثر

هرساله هزاران مورد نمونه‌برداری پوستی توسط متخصصان امراض پوست انجام می‌شود. در صورتی که طبق دستورالعمل پزشک عمل کنید، بیشتر زخم‌ها بدون هیچ مشکلی بهبود پیدا می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا